Ana içeriğe atla

Anket: Rojava Harekatı Türkiye siyasetini nasıl etkiledi? AK Parti'nin oyu arttı mı?

Türkiye
Politika

Ada Araştırma Şirketi, ekim ayına ilişkin yaptığı kapsamlı kamuoyu araştırma şirketinin sonuçlarını açıkladı. Barış Pınarı Harekatı'nın ardından 21-28 Ekim tarihleri arasında yapılan ankette; "Ekonomideki gidişattan, yeni parti çalışmalarına" kadar birçok konuda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Ankete göre; Erdoğan ve AKP'nin oylarını bir önceki aya göre artırdığı gözlendi.

Genel olarak Ak Parti, bakanlıklar ve Ak Parti belediyeleri için araştırmalar yapan AK Parti'ye yakın Ada Araştırma Şirketi 21-28 Ekim 2019 tarihleri arasında 26 il genelinde gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Bin 700 kişi ile yapılan kapsamlı araştırmada, Türkiye’nin gündemine ve seçimlere ilişkin dikkat çeken sonuçlar ortaya çıktı.

İlk turda cumhurbaşkanı seçilemiyor

Milletvekili seçiminde hangi partiye oy verileceği ile ilgili soruya ise, karasızım diyenlerin oranı yüzde 26,2 oldu. Kararsızlar dağıtıldığında ise yanıtlar; yüzde 41,9 AKP, Yüzde 21,3 CHP, yüzde 8,4 MHP, yüzde 7,5 İYİ Parti, yüzde 7,5 HDP, yüzde 9,2 yeni kurulacak parti, yüzde 2,3’te Saadet Partisi oldu.

Bir başka dikkat çeken sonuç da Cumhurbaşkanlığı seçiminde çıktı. İlk turda hiçbir aday Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamazken, kararsızların oranı yüzde 21,1 oldu.

Bir önceki aya göre Erdoğan’ın oyunu büyük oranda artırdığı gözlendi. Katılımcılara “Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Muharrem İnce” isimleri de soruldu. Bu isimler arasında şansı en yüksek kişinin % 79,7 ile Ahmet Davutoğlu olduğu gözlendi.

Babacan ve Davutoğlu yükselişte

Ankette katılımcılara “Yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusu da yöneltildi.  Araştırmaya katılanların yüzde 35’e yakını yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu belirtirken, araştırmada Ali Babacan’ın partisine oy verebileceğini söyleyenlerin oranı yüzde 28, Ahmet Davutoğlu’na oy verebileceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 20 oldu.

Ekonomi kötüye gidecek inancı hakim

Katılımcılar Türkiye’nin en önemli sorununu ekonomi olarak görürken, Türkiye’nin ekonomik gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz sorusuna yüzde 72,0 Kötüye doğru gidiyor yüzde 14,3 Aynı kalacak yüzde 13,8 İyiye doğru gidiyor şeklinde cevap verdi.

Orduya güven artıyor

Barış Pınarı Harekatı’na katılanların yüzde 75’i destek verirken, orduya olan güvenin yüzde 93,1 olduğu görüldü.

Türkiye, Esad ile masaya oturmalı

Bir diğer dikkat çeken yanıt ise, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la ilgili soruya verildi. Katılımcıların yüzde 59,7’si, Türkiye’nin Esad’la görüşmesi gerektiğini ifade ederken, yüzde 8,2’si kararsız olduğunu, yüzde 32,1’i ise görüşülmemesi gerektiğini belirtti.

 

2 Yorum

Yorumlar

Asparagas haber yapmayın ayıp

Ekonomi işsizlik neredeyse 10 milyona dayandi ekonomik diplere yaklaşırken refahtan söz etmek muamma maalesef 

Yeni yorum ekle