Ana içeriğe atla

Rusya'dan Rojava Kürtleri açıklaması

Rusya
Rojava
Suriye

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Suriye’deki siyasi krizin çözümü için yapılan görüşmelerde Kürtlerin çıkarlarının göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, “Kürtler, Suriye toplumunun bir parçası, Suriye’deki durumun normalleşmesi için yapılan görüşmelerde şüphesiz bu halkın çıkarları göz ardı edilemez” dedi.

Rusya Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediğini kaydeden Nebenzya, “Rusya, aynı şekilde Suriye’deki farklı kesimler arasındaki her türlü siyasi ilerlemeyi destekliyor. Kürtler de bunların arasında” ifadelerini kullandı.

Nebenzya sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’deki toprakların büyük bir kısmı hükümet güçleri tarafından kontrol altına alındı. Aynı şekilde siyasi sorunlar henüz çözüme kavuşmuş değil. Bu sorunlar askeri yöntemlerle çözülemez. Tüm sorunlar diyalog masasında çözülebilir. Şuan siyasi sorunların çözümü için çalışmalar yürütülüyor.

Askeri açıdan sorunlar toprakların kontrol altına alınmasıyla çözüldü. Ancak Suriye’nin kuzey doğusuyla ilgili sorunlar tam olarak çözülmedi. Orada yabancı ülkelerin askerleri bulunuyor. Kendileri geldi, Suriye’nin isteği doğrultusunda gelmediler. Biz Suriye’de terör sorununu çözdük ancak siyasi sorunların çözümü için zamana ihtiyaç var.”

 

Yeni yorum ekle