Ana içeriğe atla

ÖSO cihatçıları esir aldıkları Çiçek Kobane'nin boğazını keseceklerini söylediler

Rojava

Türkiye'nin Suriye'deki operasyonu sonlanırken çok sayıda infaz, işkence ve esir alma haberleri gelmeye devam ediyor.

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt kadın silahlı grubu YPJ, Türk destekli milislerin esir aldığı kadın savaşçılarından Çiçek Kobane'nin kurtarılması için uluslararası acil yardım talebinde bulundu.

YPJ Genel Komutanlığından yapılan çağrıda, Kobane doğumlu Çiçek Kobane'nin yaralı olduğu ve hayatının ciddi tehlike altında olduğu ifade edildi.

YPJ, Kobane'nin kaçırılmasına ilişkin videoları hatırlatarak, "Yoldaşımızın bu durumu, cihatçı çetelerin tamamen açık, dünyanın gözleri önünde paylaştığı canice videolarda apaçık bir şekilde görülüyor" dendi. 

Çiçek Kobane, 21 Ekim’de Eyn İsa’nın Mişrefa köyünde Türkiye destekli ÖSO grupları ile yaşanan çatışmada yaralı bir şekilde esir düştü. Çiçek Kobanê’ye yapılan işkence görüntülerine ilişkin açıklama yapan YPJ, uluslararası topluma acil yardım çağrısında bulundu:

"Çiçek yoldaşımız yaralı bir şekilde Türk çetelerine esir düştü. Bütün dünyaya sesleniyoruz; bu genç arkadaşımızın hayatı tehlikede. Çetelerin paylaştığı görüntüler bütün gerçekleri açıkça gözler önüne seriyor. Bu kirli uygulamalar ABD, Rusya ve Türk devleti arasında yapılan anlaşma ve politikaların sonucudur.

Acil Çağrı

Bu temelde uluslararası toplum tarafından acil bir şekilde müdahale edilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Dünya kadınlarına ve insan hakları örgütlerine, Türk devletinin çetelerinin vahşetine karşı seslerini yükseltemeye çağrıyoruz. Bu ahlak dışı uygulamalara karşı sessiz kalmak, insanlık dışı uygulamalara ortak olmak demektir. Kadın onuruna yönelik ve bütün kadınları hedef alan bu saldırıya karşı kadınların ayaklanması gerekiyor.”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Çiçek Kobanê'nin esir alındığı video görüntülerde Kobanê'yi "kafasını kesmekle" tehdit eden ve Kobanê'yi "Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) bir domuzu" olarak tanımlayan cihatçının Failaq Al Majd örgütünün kurucusu Yaser Abdul Rahim olduğunu dile getirdi.

Yaser Abdulrahim "Müslüman Kardeşler"e yakın olan El Sham Corps tarafından kurulan Türkiye destekli Failaq El Majd grubunun kurucusu ve Türkiye tarafından daha önce gerçekleştirilen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı hareketlerinde de yer aldı.