Ana içeriğe atla

Mazlum Kobane'den, Bağdadi Operasyonu'na ilişkin yeni bilgiler

Rojava
Amerika

ABD ve YPG’nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin 26 Ekim’de IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi’ye yönelik gerçekleştirdiği operasyonun detayları çıkmaya devam ediyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) operasyonun görüntülerini paylaşırken Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı General Mazlum Kobanî de Bağdadi’nin yanındaki casuslarıyla nasıl iletişime geçtiklerini anlattı.

NBC’ye konuşan Kobani Arap olan casusla nasıl iletişim kurduklarını şöyle anlattı:

“Bağdadi'nin yakınında olan bir güvenlik danışmanı, zamanında IŞİD'in akrabalarına kötü davranışı ve örgütün artık bir geleceğinin olmadığına inanmasıyla intikam almaya çalıştı. Casus bu intikam anlayışıyla Suriye Demokratik Güçleri ile iletişime geçerek Bağdadi'nin konumuna ilişkin bilgiler verdi. Ailesinin baskısı altında olan bir Arap olduğu söyleniyor. Normalde Bağdadi'ye çok küçük bir grup yanaşabiliyor. Casus, İdlib'deki evin konumunu, altındaki tüneli, kaç kişinin olduğunu ve Nusra'nın yakındaki kontrol noktası gibi bilgilerini verdi. Biz de bunları bunları CIA'ye verdik. Ancak CIA yanıltılmadıklarını kanıtlaması açısından casustan kanıt istedi.  Casus kanıtları getirdi. Bu kanıtlar arasında Bağdadi'ye ait iç çamaşırı da vardı. CIA gelen kanıtlar üzerine casusu daha da ciddiye alarak operasyon hazırlığı yaptı.”

CENTCOM görüntüleri paylaştı

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Pentagon'da düzenlenen basın toplantısında, Suriye'nin İdlib kentinde IŞİD lideri Ebu Bekir El-Bağdadi'nin ölümüyle sonuçlanan operasyona ilişkin havadan çekilen görüntüleri paylaştı.

CENTCOM Komutanı McKenzie, Pentagon'da Bağdadi operasyonuyla ilgili soruları yanıtlarken, "Bağdadi'nin üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu ölen çocuk sayısı iki. Operasyonda ölen IŞİD'li sayısı 4'ü kadın ve Bağdadi dahil 2'si erkek olmak üzere toplam altı" açıklaması yaptı.