Ana içeriğe atla

Görüntüler korkunç: Türkiye'den Kimyasal silah açıklaması

Rojava

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, uluslararası basında yayınlanan Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik askeri operasyonunda kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

“Alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz” diyen Aksoy, şunları söyledi:

“Dünkü ve bugünkü bazı uluslararası basın organlarında, ülkemizin Barış Pınarı Harekatı (BPH) kapsamında kimyasal silah kullandığına dair asılsız iddialar yer aldığı görülmüştür. Terör örgütü tarafından yapılan dezenformasyona dayanan bu alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz. Muhtelif vesilelerle de tarafımızca açıklandığı üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde kimyasal silah bulunmamaktadır. Ülkemiz, Kimyasal Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi, Depolanması ve Kullanımının Yasaklanması ile İmhasına İlişkin Sözleşmeye (KSS) 1997 yılından beri taraftır. Türkiye ayrıca, yayılmanın önlenmesi alanındaki tüm temel uluslararası belgelere taraf ve ihracat kontrol düzenlemelerine üyedir. Bu kapsamda tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir. Öte yandan, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, iddialar hakkında herhangi bir “soruşturma” başlatılmadığı ve iddiaların güvenilir olduğunun saptanmadığı bilgisini paylaşmıştır."

T24'ün aktardığına göre aralarında The Guardian, EuroNews ve Business Insider’ın olduğu çeşitli haber sitelerinde Birleşmiş Milletler kimyasal silah müfettişleri hafta başında Türkiye kuvvetlerinin karşı beyaz fosfor kullandığı iddialarına ilişkin bilgi topladıklarını yazmıştı.

Haberlerde Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) cuma sabahı yaptığı açıklamada kullanılması yasak olan kimyasal silahların kullanıldığı iddialarından haberdar olduklarını ve bu silahların olası kullanımı konusunda bilgi topladıklarını söyledikleri bilgisi geçilmiş, Kürt Kızılay’ınınsa altı hastanın "bilinmeyen silahlardan" dolayı oluşan yanıklarla hastaneye kaldırıldığı ve ne kullanıldığını belirlemek için çalışmaların sürdüğü açıklamasına yer verilmişti.

Bölgeden yayın yapan ANHA haber ajansı sivillere ait görüntüler yayınladı.

Ajans, Serekaniye’ye yönelik saldırılarında fosfor bombası kullandığını görüntülerle duyurdu. Haberde şu ifadeler yer aldı:

"Serêkaniyê’de yaralanan ve Hesekê’deki Wetenî Hastanesi’nde bugün çekilen görüntülerde, tedavi altına alınan sivillerin vücudundaki yaraların açık bir şekilde beyaz fosfor bombası yaralarına birebir benzediği ve saldırılarda, normal olmayan silahların kullanıldığına dair izler bulunuyor."