Ana içeriğe atla

AKP'li Belediye Başkanı'na, eski öğrencisinden tokat gibi sözler: Hırsızsın!

Politika
Kuzey Kürdistan

31 Mart seçim sonuçlarına göre Van-Tuşba’da HDP’nin adayları kazandı. Ancak HDP adayı Yılmaz Berki’ye  KHK’lı olduğu gerekçesiyle mazbatası verilmedi. Berki yerine AKP’nin adayı Salih Akman belediye başkanı oldu. 

Akman mazbatasını alarak göreve başladı. Belediye meclis toplantısında Akman’ın bir dönem öğrencisi olan Ayşe Minaz da vardı. HDP’den belediye meclis üyesi seçilen Minaz, öğretmeni Salih Akman’a şöyle seslendi:

"Eğitimciler nasıl bu kadar canavarlaşıyor? Nasıl bu kadar hırsızlaşıyor? Halkın iradesini gaspedip, karşımıza geçmiş ve ben buranın Belediye başkanıyım diyor! Nasıl kabul etmemizi bekliyorsunuz? İstifa etmeye davet ediyorum sizi. Sizin yapabileceğiniz en büyük onur, bu halkın iradesine saygısızlığı kabul etmeyip, istifa etmenizdir. Bizler sizin meclisinizi tanıyoruz, ama sizi tanımıyoruz!

AKP'li Salih Akman Ayşe Minaz'ın sözünü kesip konuşmasına engel olunca salondaki HDP'li meclis üyeleri alkışlarla protesto etmeye başladılar. Bir müddet sonra 

“Burada bir seçim oldu, seçimin kaybedeni Başkan oldu. Bana arkadaşının kalemini, silgisini çalmamayı sen öğrettin. Ama sistem içinde büyük bir hırsız olmuşsunuz. Siz bu halkın iradesini gasp ederek orada başkan olarak oturmuş olabilirsiniz. Ama size başkan demeyeceğiz.”