Ana içeriğe atla

VİDEO/Peşmerge'nin IŞİD'den kurtardığı kadınlar anlatıyor

Peşmerge

Peşmerge Güçleri'nin gerçekleştirdiği operasyonla IŞİD'den kurtarılan Ezdi ve Hristiyan kadınlar, Kurdistan24'e konuştu.

IŞİD, sabahın erken saatlerinde Telafer'in İyaziye nahiyesinde bulunan Peşmerge güçleri mevzileine yönelik gerçekleştirdiği saldırı, Peşmerge'nin etkili bir şekilde karşılık vermesiyle geri püskürtüldü.
Saldırı ardından operasyon başlatan Peşmerge güçleri, operasyonda IŞİD esaretindeki 5 Ezdi ve Hristiyan kadını kurtardı.

Kurtarılan Ezdi bir kadın, IŞİD'in elinde hala çok sayıda Ezdi ve Hristiyan kadın olduğunu belirterek, bu kadınlarının yaşamlarından endişe duyduklarını söyledi.
Şengalli olduğunu belirten Ezdi kadın, ailesine tekrar kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.
Kurtarılan Hristiyan bir kadın ise ailesine kurtarıldıklarına dair haber gönderildiğini ve dört gözle ailesine kavuşmayı beklediğini ifade etti.

Kızı da kurtarılanlar arasında bulunan Peşmerge bir baba ise kızı, silah arkadaşları tarafından kurtarıldığı için Peşmergeye minnettar olduğunu ancak hala bazı akrabalarının IŞİD'in elinde olduğunu belirtti.
IŞİD'in elinde esir olan tüm insanların kurtarılmasını umut ettiklerini dile getiren Peşmerge baba, bu tür trajedilerin bir daha yaşanmaması için Kürdistan'ın bağımsızlığını ilan etmesini istediklerini söyledi.
 

"5 IŞİD'li terörist öldürüldü"

IŞİD Saldırısı ve Peşmergeni başlattığı operasyonla ilgili konuşan İyaziye cephesi Peşmerge Komutanı Amid İzedin Sadun ise 5 IŞİD mensubunun Peşmerge güçlerine karşı saldırıya geçtiklerini, saldırganlardan 2'sinin kendilerini havaya uçurduklarını ve 3'ünün de Peşmerge tarafından öldürüldüğünü belirtti.
IŞİD saldırısı ardından Peşmerge'nin bölgedeki Helun köyünde IŞİD'lilere yönelik operasyon başlattığı bilgisini veren Sadun, operasyon ardından Peşmerge'nin IŞİD'in elinde bulunan 5 Ezdi ve Hristiyan kadını kurtardığını söyledi.