Ana içeriğe atla

VİDEO HABER/Öcalan'ın kardeşinden HDP'ye sert eleştiri!

Kuzey Kürdistan

Kürdistan24’ten Hasan kösen'e açıklamalarda bulunan Mehmet Öcalan, yerel yönetimi ellerinde bulunduran kadroların kendilerini halka kabul ettiremediklerini belirterek, “17 seneden beri yerel yönetimlerde iktidardık. Evet bir şeyler yapmıştırlar bunu ben de kabul ediyorum ama neden kendimizi halka kabul ettirmedik? Kimse bunu sorguladı mı?” diye konuştu.

Yerel ve genel seçimlerde liyakatsiz kişilerin aday gösterildiğini savunan Öcalan, şunları söyledi:

“Ne derlerse desinler. Bana belki diyecekler provokatördür. Asla değilim. Bakın ben bu evde yaşamışım. Bu evde bu avluda doğmuşum. Ben şimdiye kadar bir şey istemedim kimseden ve istemiyorum da. Ben bir Kürt olarak ömrümün sonuna kadar dürüst yaşamak istiyorum. Mal istemiyorum. Makam mevki istemiyorum. Bana verseler de kabul etmiyorum. Çocuklarıma da istemiyorum. Ama şunu isterim; hak etmeyen şahısları sen vekil yaparsan belediye başkanı yaparsan, o kendini halka kabul ettirmezse 20-30 sene bu Kürt hareketine emek veren insanları sokağa atarsan, ölen isimsiz kahramanların ailelerine saygılı olmazsan, durumun bu olur.

30-40 sene emek verenleri saf dışı ettiler

”Uzun yıllar partiye emek verenlerin saf dışı edildiği söyleyen Mehmet Öcalan, Kürtlerin iradesinin makam mevki peşinde koşanlara peşkeş çekildiğini iddia ederek şöyle konuştu: “30-40 sene emek verenleri saf dışı ettiler. Sokağa attılar. 2-3 senedir siyaset yapanları -onlarda siyaset yapmıyorlar makam mevki için olmuşlar- Kürtler'in iradesini onlara teslim etmişler. Halk bunu biliyor. Güzel bir değişim yapamazsak, doğru yolu bulamazsak, işimiz zor olacak."Devlet her şeyi bize yapabilir. Devletten beklentim yoktur. Devlet 2-3 senedir seni bu hale koymuş olabilir. Devletin yanlışları vardır. Ben devlet güzeldir demiyorum. Bunu herkes bilsin. Ama sen ne yaptın? Sen Kürtlere ne verdin? 4 senedir sen burada siyaset yaptın makamlara geldin 40 senedir siyaset yapanları sokağa attın. Bu ne kadar vicdani, ne kadar insanidir? Kim seni oraya getirdi? O anlayış kimdi? Seni oraya getiren kimdi? Bunu sorgulamak bizim hakkımız değil mi? Demokratik hakkımız değil mi? Gidiyorlar villalar alıyorlar batıda. Madem bu bölge için çalışıyorlar. Gel bu bölgede yap. İzmir, Ankara bilmem nerde villa alacağına gel bölgede çalış, bu halkla birlik ol. Halk senden bunu istiyor; benim gibi ol.

Hdp ağalık sistemi kuruyor

”HDP yönetimini, ağalık sistemi kurmakla suçlayan Mehmet Öcalan, şunları söyledi:

“Kırmızı kravatlı beyaz gömlekli ağaları istemiyoruz. Biz ağalara karşı, despotlara karşı mücadele verdik. Yenilerini istemiyoruz. Şimdi durum böyledir. Kimse kusura bakmasın. Bu benim demokratik hakkımdır. Beni eleştirebilirler bana provokatör diyebilirler. Ama öyle değildir. Gerçekler bu. Bunu kabul etmeyenler masa açıktır. Gelsinler tartışalım. O 40 emek verenleri sokağa atamazsın. 4 senedir siyaset yapanlara halkın iradesine teslim edemezsin. Onlar yarın makam mevki gittiği zaman birisi İstanbul'dadır diğeri Antalya'dadır diğerleri de Avrupa’dadır ben bunları iyi tanıyorum.”