Ana içeriğe atla
Kürdistan Bölgesi Hükümeti;Dünya kamuoyu, Kürdistan'ın bağımsızlık referandumunu destekliyor

KBY: Dünya kamuoyu, Kürdistan'ın bağımsızlık referandumunu destekliyor

Kurdistan
Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mistefa, dünya kamuoyunun Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumunu desteklediğini söyledi.

Rusya'da yayın yapan Sputnik’e konuşan Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mistefa,  Kürdistan halkının çok büyük acılar çektiğini, tarihinin zülm ve dertlerle  dolu anıların olduğunu belirterek, ‘‘Tüm çekilen bu acılara bir çare bulunmalıdır. Referandum yaşanan sorunların çözümü olacaktır’’ dedi.

Sputnik tarafından 'Kürdistan Dışişleri Bakanı'  olarak tanımlanan Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mistefa, Kürdistan’ın her daim Irak’ın bir parçası olarak kalma çabasına karşın, ‘‘Ancak Bağdat hükümeti Kürdistan’ın haklarına hiçbir zaman saygı göstermedi. Bundan ötürü Kürdistan halkı kendi kaderini belirlemek için referanduma gitmeyi kararlaştırdı’’ şeklinde konuştu.

Irak’ın Kürdistan halkının iradesine saygı göstermesini isteyen Felah Mistefa Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumunun sorunlara değil sorunların çözümüne vesile olacağını kaydetti.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dışilişkiler Sorumlusu Felah Mistefa, referandumun olup olmayacağı konusunda söz hakkının yalnızca Kürdistan halkına ait olduğunun altını çizdi.

Felah Mistefa, dünya kamuoyunun Kürdistan halkının bağımsızlık referandumuna gitmesini desteklediğini ifade ederek, bazı devletlerin karşıt açıklamalarına da anlam verdiklerini kaydetti:  ‘‘Bu devletletlerin endişesi, uluslararası hukuk ve prensiplerin ihalal edilmemesi yönündedir