Ana içeriğe atla

VİDEO/Başkan Mesud Barzani 71 yaşında…

İnsanlar

Kürt halkının tarihi liderlerinden Mela Mustafa Barzani’nin oğlu Mesud Mustafa Mihemed Barzani, Kürdistan Başkanı ve aynı zamanda Kürdistan Demokrat Partisi Başkanlığı görevini yürütüyor. Mesud Barzani KDP’nin kurulduğu gün 16 Ağostos 1946’da, aynı yıl İran’da kurulan Kürdistan Cumhuriyeti döneminde Mahabat’ta dünyaya geldi.

Mesud Barzani, Kürt halkının hakları için yüzyıldır mücadele eden ve devrimci, inançlı olarak tanınan bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Amcası Şex Abdulselam 1914’te Kürdistan’ın bağımsızlığını istediği gerekçesiyle Osmanlılar tarafından tutuklandıktan sonra Musul’da idam edildi.

Mesud Barzani, Kürdistan Mahabat Cumhuriyeti yıkıldığı dönemlerde henüz birkaç aylıktı. O dönemlerde General olan babası Mustafa Barzani, Kürtlerin hakları için Bağdat ile girdiği büyük mücadeleden sonra 500 yol arkadaşıyla (Peşmerge) eski Sovyetler Birliği’ne sığınıyor. Babasından ayrı kalmaya mecbur bırakılan Mesud Barzani, Kürdistan’ın Diyana İlçesi’nde bir kampta yaşamaya devam etti. Barzani’nin yanında yaşadığı amcası Şex Ehmed de Irak ordusu tarafından tutuklanıp zindana gönderildi. Mustafa Barzani 1958’de Irak’ta gerçekleşen ‘devrim’ sonrası Bağdat’ın da çağrısıyla halkın gözünde ulusal bir kahraman olarak geri döndü.

Kürt halkının haklarının tanınacağı yönünde söz veren dönemin Irak Cumhurbaşkanı Abdulkerim Kasım ile Kürt komutanlar arasında iyi yönde evirilen ilişkiler Kasım’ın verdiği sözleri yerine getirmemesiyle olumsuz etkilendi.

'Kürdistan halkının asimilasyon ve zulme karşı başkaldırdığı en büyük devrim’ olarak nitelenen ve 11 Eylül 1961 yılında Kürt lideri General Mustafa Barzani liderliğinde başlayan, Kürdistan Kurtuluş Savaşı olarak da adlandırılan Eylül Devrimi sırasında Mesud Barzani Peşmerge saflarına katılarak savaştı.

Eylül Devrimi sırasında verdiği mücadeleden bu yana kendisini hala bir Peşmerge olarak gördüğünü söyleyen Mesud Barzani, hem babasının yanında kalarak parti çalışmalarında hem de Eylül Devrimi’nde büyük rol oynadı.

1975 baharında Cezayir Antlaşması’ndan sonra Eylül’deki devrim bir kez daha başarısız olurken Barzani ve ailesi Doğu Kürdistan’a göç etti. 
Mesud Barzan’in babası Mela Mustafa Barzani, 1 Mart 1979’da Amerika’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 1979 Kasım ayında Batı Kürdistan da yapılan 9. KDP Kongresi’nde Mesud Barzani partinin başkanı seçildi.

1980’li yıllarda Mesud Barzani kardeşi İdris Barzani ile birlikte Irak’ta Baas rejimine karşı mücadele etmek için birçok cephe kurdu. Mesud Barzani bu dönemde aynı zamanda Kürdistan Peşmerge güçlerinin komutanlığını da yürüttü.

1988’de Kürdistan cephesinin kurulması ile birlikte Mesud Barzani Kürt mücadelesinin bölgedeki lideri oldu ve bu liderlik sıfatıyla 1991 Devrimi’ne öncülük etti. Devrimin başlamasıyla birlikte Başkan Mesud Barzani seçimlerin yapılması ve Kürtlerin kendi yönetim sistemini oluşturması talebini dile getirdi. Mesud Barzani, yine aynı yıl Erbil’in Koye İlçesi’nde Kürdistan’da özgür bir seçimin yapılmasını talebiyle kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Başkan Barzani 1992 başkanlık ve parlamento seçimlerinde Kürdistan özgürlük hareketi başkanı olarak seçimlere aday oldu. Mesud Barzani oyların çoğunluğunu elde etti ama seçimler ikinci tura kaldı. İkinci turun Kürdistan’daki koşullar nedeniyle gerçekleştirilememesi üzerine, Başkan Barzani’nin partisi Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği sonuçları yüzde 50 yüzde 50 olarak kabul etti. Seçim sonuçlarının bu şekilde kabulü sonrası hükümet ve parlamentoda ortak yönetim gerçekleşti.

Baas rejiminin yıkılmasından sonra 2003’te Mesud Barzani Irak’ta yeni bir anayasa hazırlanması çalışmalarında önemli bir rol üstlenerek süreci bizzat takip etti. Başkan Barzani’nin Bağdat’a yaptığı baskı sonucu Kürt hakları tanınmaya başladı. Başkan Barzani, 2003’te 3 aylığına Irak Parlamentosu’nda başkanlık görevini yürüttü.

2005 yılında Kürdistan Parlamentosu tarafından ikinci kez Kürdistan Başkanı seçilen Mesud Barzani, 2009 yılında oyların yüzde 70’ini alarak bir kez daha Kürdistan Başkanı seçildi. Başkan Barzani son olarak 2013 yılında Kürdistan parlamentosu ile KDP ve KYB’nin ortak kararı çerçevesinde Başkanlık görevini yeniden aldı.

Mesud Barzani Kürdistan başkanlık görevi sürecinde diplomatik ilişkileri geliştirmeye önem vererek dünya liderleri ile bir araya geldi ve bir Kürt lideri olarak dünya siyasetinde saygın bir yere sahip oldu.

Dünya liderlerinin Başkan Barzani’nin geliştirdiği diplomatik ilişkiler sonucunda Kürdistan’a ziyaretleri arttı. Bölgeyi ziyaret eden liderler bölgesel sorunlar hakkında Başkan Barzani’nin fikirlerini alarak birçok sorunu çözüme kavuşturdu. Musul’un DAİŞ terör örgütü tarafından işgalinden önce terör örgütünün bu gibi tehditler oluşturabileceği hakkında uyarılarda bulunan Barzani, Musul’un işgal edilmesi ile Peşmerge güçlerini devreye sokarak Irak ordusu ile birlikte Musul operasyonunu bizzat yönetenlerden biri oldu.

DAİŞ terör örgütünün Kürdistan sınırlarına yaklaşması ile birlikte Başkan Barzani diplomatik ilişkileri kullanarak, DAİŞ’e karşı mücadelede uluslararası koalisyonunun Kürdistan sınırında bulunan DAİŞ hedeflerini bombalamasını, Kürdistan’a askeri yardım yapılmasını ve Peşmerge güçlerinin uluslararası alanda büyük bir prestij kazanmasını sağladı.

Kürdistan’da DAİŞ tehdidini en aza indirmeyi başaran Başkan Barzani, Peşmerge’nin Musul, Rabia, Zummar ve Şengal dağında DAİŞ terör örgütüne karşı yürüttüğü operasyonları bizzat yöneterek büyük bir başarı elde etti.

Okumayı ve araştırmayı çok sevdiği bilinen Başkan Mesud Barzani, özellikle son yıllarda Kürdistan’ın bağımsızlığı için verdiği çabalarla hem Kürt ve Kürdistan gündeminde hem de dünya gündeminde yer almaya devam ediyor.

Kürt tarihi ve edebiyatı konuları başta olmak üzere okumayı ve araştırmayı çok sevdiği bilinen Başkan Barzani, Kürtçe’nin yanı sıra Arapça, Farsça ve İngilizceyi de anadili düzeyinde biliyor. Yüzmeyi çok seven Başkan Barzani’nin ayrıca ulusal ve yabancı gazete ile dergilerde yayımlanmış yazıları bulunurken “Barzaniler ve Kürt Özgürlük Hareketi” adıyla yayımlanmış birkaç ciltlik bir kitabı da bulunuyor.

1965 yılında evlilik hayatına adım atan Başkan Barzani’nin 5’i erkek, 3’ü kız 8 çocuğu bulunuyor.