Ana içeriğe atla

2'si HDP'li 1'i CHP'li 3 ismin vekilliği düşürüldü

Güncel

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında kesinleşmiş cezalarla ilgili fezlekelerin Meclis Genel Kurulu'nda okunmasıyla, milletvekillikleri düşürüldü. 

Meclis Genel Kurulu’nda, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, halklarında kesinleşmiş cezalar gerekçesiyle milletvekilliklerinin düşürülmesi istendi. 

TBMM Genel Kurulu'nda 'vekil düşürme' hamlesi gerilim yarattı. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğuları haklarındaki kararın okunacağı bilgisi Genel Kurul toplantısından kısa süre önce partilere iletildi.

'OKUMAYIN' ÇAĞRISI

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç kararları okumadan önce CHP Grup Başkanvekili Engin Altay söz aldı. Bu kararların okunmasının anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğunu belirterek "Okumayın" çağrısı yaptı.

Bilgiç’in bir aykırılık olmadığını belirtip okuyacağını belirtmesi üzerine usul tartışması açıldı. Partiler adına konuşmalar yapıldı. CHP Grup Başkanvekili bu tutumun millet iradesine bir darbe olduğunu söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekillikleri düşürülmesi gündeme gelen Güven ve Farisoğuları’nın yargılandığı KCK davalarındaki hakim ve savcıların 'FETÖ' yargılamaları nedeniyle tutuklandığını söyledi.

 

AKP Milletvekili Recep Özel, "Kararları veren bağımsız mahkemelerdir. Burada yapılan usulü bir işlemdir” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ SLOGAN ATTI 

Tüm tepkilere rağmen oturumu yöneten TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç tezkereleri okuttu. Muhalefet grupları ayağa kalkarak protestoya başladı. Masalara vurarak milletvekilleri, “Kahrolsun faşizm”, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Darbeci AKP” sloganları attı.

Tezkerelerin okunmasıyla üç milletvekilinin üyeliği düşerken, protestolar devam edince toplantıya ara verildi.

LEYLA GÜVEN: BERXWEDAN JIYAN E

Leyla Güven'in kararın okunmasını izledikten sonra ilk tepkisi zafer işareti eşliğinde "Berxwedan Jiyan e" (Yaşamak direnmektir) demek oldu.

TBMM TV YAYINI KESTİ

Öte yandan, oturuma ara verilmesinin ardından TBMM TV yayını kesti. Kararı protesto sırasında HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğu Meclis'ten canlı yayın yap