Ana içeriğe atla

Son Dakika

Mesrur Barzani: "Kürdistan Bölgesi, meşru haklarını savunacak ve asla taviz vermeyecektir”

Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin, anayasal haklarından asla taviz vermeyeceğini söyledi.

Başbakan bugün, Bağdat’la müzakerelerde bulunan hükümet heyetiyle video konferans yöntemiyle bir toplantı gerçekleştirdik.

Heyete başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, geçtiğimiz hafta Bağdat’a yaptıkları ziyaretle ilgili toplantıda brifing verdi.

Başbakan Mesrur Barzani ise Kürdistan Bölgesi’nin anayasal haklarının korunacağı bir anlaşmanın yapılması için Irak merkezi hükümetiyle görüşmelerin süreceğini belirtti.

ENKS ve Kürt Ulusal Birliği Partileri: Anlaşma Kürt birliğinin ilk tarihi adımı olmuştur

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve 29 parti ve hareketten oluşan Kürt Ulusal Birliği Partileri, siyasi açıdan ortak bir anlayış temelinde uzlaşıya vardıklarını belirterek, 2014 Duhok Anlaşması’nın diyalog ve müzakerelerde temel olarak ele alınacağını açıkladı.

Açıklamada her iki taraf adına Kürt birliği ve ortaklığına vurgu yapılırken, varılan anlaşma için, “Daha büyük bir anlaşma ile tüm Suriye halkları ve Kürt halkının menfaatlerini koruyacak pratik ortaklığın tarihi adımı olmuştur” nitelemesinde bulunuldu.

Mesrur Barzani: Adil bir çözüme hazır olduğunda Bağdat’ı ziyaret edebilirim

Başbakan Mesrur Barzani, Irak Hükümeti’nin Kürdistan Hükümeti ile aralarındaki sorunların adil bir şekilde çözümü için hazır oldukları her vakitte kendisinin de Bağdat’ı ziyaret etmeye hazır olduğunu söyledi.

Başbakan Mesrur Barzani, İngiltere’nin Bağdat Büyükelçisi Stephen Hickey ile görüştü.

İngiltere’nin Erbil Başkonsolosu James Thornton'un da katıldığı görüşmede, İngiltere ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü konuşuldu.

Mesud Barzani: “Bağımsızlık referandum kararından pişman değiliz''

Başkan Mesud Barzani, 25 Eylül 2017’de gerçekleştirilen Kürdistan’ın bağımsızlığı referandumunun gününün belirlenmesinin 3’üncü yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda “Tüm Kürdistan vatandaşları için çok değerli bir kazanımın kararıydı, pişmanlık söz konusu değil” dedi.

Başkan Mesud Barzani, 25 Eylül 2017’de gerçekleştirilen Kürdistan’ın bağımsızlığı referandumunun gününün belirlenmesinin 3’üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Komutan Mazlum Kobani : ''Birlikte tarih yazacağız”

Demokratik Suriye Güçleri (HSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi (Kobani) Twitter hesabından önemli açıklamada bulundu. 

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Abdi (Kobani) Twitter hesabından önemli açıklamada bulundu.  

Mazlum Kobani, söz konusu açıklamasında, Kürtler arası diyalog sürecinin ilk aşamasının başarılı bir şekilde tamamlandığını ikinci aşamaya geçtiklerini ifade etti.

Osman Baydemir: Bu devlet bizim değil, Bunu hepimiz haykırmalıyız

HDP eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Londra’da yayın yapan Telgraf Aktüel’in sorularını yanıtladı.

Osman Baydemir, şöyle devam etti:

“Bu rejimin artık demokratik değerlerle değişmeyeceği, değişmek istemediği bir değil, onlarca kez test edilmiştir. Değişip dönüşecek bir rejim yok karşımızda, yıkılması gereken ve enkazları içerisinde kaybolması gereken, boğulması gereken ceberut bir rejim ile karşı karşıyayız.

Başbakan: Mayıs Devrimi Kürdistan halkının birliği ile başarılı oldu

Başbakan Mesrur Barzani, Mayıs Devrimi'nin Kürdistan halkının birlik ve ortak tutumuyla başarılı olduğunu söyledi.

Başbakan Mesrur Barzani, Mayıs Devrimi’nin 44’üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mayıs Devrimi’nin 44’üncü dolayısıyla Kürdistan halkı ve devrime katılanları kutladığını söyleyen Başbakan, Kürdistan halkının meşru hakları için mücadele eden kahraman Peşmergeleri minnetle andıklarını belirtti.

Başkan Barzani’den Mayıs Devrimi mesajı: Ödenen bedeller boşa gitmeyecek

Başkan Barzani, Mayıs Devrimi’nin başlangıcının yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kürdistan halkının mücadele tarihinde bazı zamanlarda duraksamalar olduğunu kaydeden Başkan Barzani, bunun Kürdistan halkının mücadele azmini kırmadığını ve yeni bir ruhla yeniden başkaldırıların olduğunu ifade etti.

Mayıs Devrimi’ne katılan tüm Peşmergeleri minnetle andığını belirten Başkan Barzani, Mayıs Devrimi’nin büyük Eylül Devrimi’nin mesajını taşıdığını kaydederek, Peşmerge ve Kürdistan halkının direniş tarihinde önemli bir aşama olduğunun altını çizdi.

Neçirvan Barzani, Mayıs Devrimi’nin 44’üncü yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı

Başkan Neçirvan Barzani, Mayıs Devrimi’nin 44’üncü yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Neçirvan Barzani, “Mayıs Devrimi’ni anmak halk ve kahraman peşmergelerin mücadelesine saygı göstermek ile şehitlerin kanları ve ailelerinin emeklerinin hakkını teslim etmektir” ifadelerini kullandı.

“Kürdistanlıların devrime olan inancı kısa sürede çelikten bir iradenin oluşması ve geliştirilmesi için büyük bir destekti” diyen Barzani, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Rojava’da 25 parti ‘Kürt Ulusal Birliği Partileri’ çatısında birleşti

Rojava’da aralarında Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) çatısı altındaki partilerin de olduğu 25 Kürt siyasi hareketi ve parti bugün Kamişlo’da gerçekleştirdikleri toplantı sonrası ulusal birlik çalışmalarını bir üst boyuta taşıyan kararlar aldı.

Toplantı sonucunda bölgedeki ulusal birlik çalışmalarını destek ve takip için ‘Kürt Ulusal Birliği Partileri’ adlı yeni bir oluşumun kuruluşu ilan edildi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: