Ana içeriğe atla

Son Dakika

Osman Baydemir: Bu devlet bizim değil, Bunu hepimiz haykırmalıyız

HDP eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Londra’da yayın yapan Telgraf Aktüel’in sorularını yanıtladı.

Osman Baydemir, şöyle devam etti:

“Bu rejimin artık demokratik değerlerle değişmeyeceği, değişmek istemediği bir değil, onlarca kez test edilmiştir. Değişip dönüşecek bir rejim yok karşımızda, yıkılması gereken ve enkazları içerisinde kaybolması gereken, boğulması gereken ceberut bir rejim ile karşı karşıyayız.

Başbakan: Mayıs Devrimi Kürdistan halkının birliği ile başarılı oldu

Başbakan Mesrur Barzani, Mayıs Devrimi'nin Kürdistan halkının birlik ve ortak tutumuyla başarılı olduğunu söyledi.

Başbakan Mesrur Barzani, Mayıs Devrimi’nin 44’üncü yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mayıs Devrimi’nin 44’üncü dolayısıyla Kürdistan halkı ve devrime katılanları kutladığını söyleyen Başbakan, Kürdistan halkının meşru hakları için mücadele eden kahraman Peşmergeleri minnetle andıklarını belirtti.

Başkan Barzani’den Mayıs Devrimi mesajı: Ödenen bedeller boşa gitmeyecek

Başkan Barzani, Mayıs Devrimi’nin başlangıcının yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kürdistan halkının mücadele tarihinde bazı zamanlarda duraksamalar olduğunu kaydeden Başkan Barzani, bunun Kürdistan halkının mücadele azmini kırmadığını ve yeni bir ruhla yeniden başkaldırıların olduğunu ifade etti.

Mayıs Devrimi’ne katılan tüm Peşmergeleri minnetle andığını belirten Başkan Barzani, Mayıs Devrimi’nin büyük Eylül Devrimi’nin mesajını taşıdığını kaydederek, Peşmerge ve Kürdistan halkının direniş tarihinde önemli bir aşama olduğunun altını çizdi.

Neçirvan Barzani, Mayıs Devrimi’nin 44’üncü yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı

Başkan Neçirvan Barzani, Mayıs Devrimi’nin 44’üncü yıldönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Neçirvan Barzani, “Mayıs Devrimi’ni anmak halk ve kahraman peşmergelerin mücadelesine saygı göstermek ile şehitlerin kanları ve ailelerinin emeklerinin hakkını teslim etmektir” ifadelerini kullandı.

“Kürdistanlıların devrime olan inancı kısa sürede çelikten bir iradenin oluşması ve geliştirilmesi için büyük bir destekti” diyen Barzani, mesajında şu ifadelere yer verdi:

Rojava’da 25 parti ‘Kürt Ulusal Birliği Partileri’ çatısında birleşti

Rojava’da aralarında Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) çatısı altındaki partilerin de olduğu 25 Kürt siyasi hareketi ve parti bugün Kamişlo’da gerçekleştirdikleri toplantı sonrası ulusal birlik çalışmalarını bir üst boyuta taşıyan kararlar aldı.

Toplantı sonucunda bölgedeki ulusal birlik çalışmalarını destek ve takip için ‘Kürt Ulusal Birliği Partileri’ adlı yeni bir oluşumun kuruluşu ilan edildi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

PYD ile ENKS siyasi konularda anlaştı!

ENKS ve PYD’nin siyasi konularda anlaşmaya vardığı, önümüzdeki günlerde askeri ve idari konularda anlaşma için görüşmelerin süreceği öğrenildi.

Rûdaw’ın özel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, Suriye Ulusal Kürt Konseyi (ENKS) ile Demokratik Birlik Partisi (PYD), bir süredir gerçekleştirdikleri görüşmelerin sonucunda siyasi konularda nihai anlaşmaya vardı.

Kaynaklar, tarafların Rojava’nın geleceği, Suriye hükümeti ve muhalefeta karşı ortak tavır, komşu ülkelerle ilişkiler başta olmak üzere, birçok konuda görüş birliğine vardığını aktardı.

UNICEF’ten Kürdistan Bölgesi’nin eğitim kanalına övgü

Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF), coronavirüs (Covid-19) nedeniyle Kürdistan Bölgesi’nde açılan eğitim kanalı Parwardayi’den övgüyle söz etti.

UNICEF’ten yapılan açıklamada, uydu kanalı Parwardayi’de 1’inci sınıftan 12’nci sınıfa kadar her kademedeki 1 milyon 500 bin öğrencinin ders içeriklerinin sunulduğu belirtildi. Bunlara göçmen ve mülteci çocuklarının da dahil olduğuna işaret edildi.

Neçirvan Barzani'den PKK'ye: 'Kürdistan topraklarını terk et' çağrısı

Başkan Neçirvan Barzani, Zine Wertê’ye yerleştirilen birliğin Peşmerge Bakanlığı’na bağlı olduğunu belirterek, “Bu güç koronavirüsü salgınına karşı önlem amaçlı geçici bir süreliğine oraya yerleştirildi. Çözülmeyecek bir problem değil” dedi. Barzani, PKK’ye de Kürdistan Bölgesi topraklarını terk etme çağrısında bulundu.