Ana içeriğe atla

PKK'li mahkumlardan cezaevleri için korona açıklaması

Yaşam

Türkiye'de koronavirüsün yayılmasıyla risk barındıran yerlerden biri de cezaevleri. Son günlerde hak savunucularının infaz erteleme talepleri artarken, bu konuda hükümetten henüz atılmış bir adım yok. 

Salgın tehdidiyle ilgili cezaevlerinde hiçbir önlemin alınmadığını belirten PKK'li mahkumlar, "Kovid-19 virüsünün zindanlarda yayılması için adeta tüm kapılar açılmıştır. Yaşanacak ölümlerden hükümet ve ilgili bakanlık sorumludur" açıklaması yaptı.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle en riskli alanlardan biri olan cezaevlerine ilişkin bir açıklama da PKK'li mahkumlardan geldi.

Fırat Haber Ajansı'nın geçtiği habere göre, tutuklu ve hükümlüler adına açıklama yapan Deniz Kaya, virüs salgını nedeniyle cezaevlerinde hiçbir önlemin alınmadığını söyledi. 

Cezaevlerindeki baskılara, hak ihlallerine, tutuklular hakkında açılan davalara ve İmralı'daki tecride dikkat çekilen açıklamada, "Demokratik bir yaşam ve özgür bir geleceğin önünde büyük bir engel olarak duran, tam teşekküllü bir diktatörlüğe ve faşizme dönüşen bu hükümet aşılmak durumundadır" denildi. 

Koronavirüs tehlikesine vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Bu süreçte cezaevleri, doluluk oranı, hijyenik ortam ve sağlık koşullarındaki kısıtlı imkanlar nedeniyle Kovid-19 virüsüne karşı en riskli mekanlar ve gruplar kategorisi haline gelmiş bulunmaktadır. Hiçbir önlemin alınmadığı mekanlar olan cezaevleri, yaşam hakkı olarak büyük bir risk altındadır. Tüm kamuoyuna buradan duyuruyoruz: Hiçbir önlem alınmamıştır. Kovid-19 virüsünün zindanlarda yayılması için adeta tüm kapılar açılmış ve zemin hazırlanmıştır. Burada yaşanacak salgından ve bu salgının getireceği ölümlerden hükümet ve ilgili bakanlık sorumludur. Hükümetin ve Adalet Bakanlığının yaklaşımı, bu salgını, siyasi cinayetler ve soykırım yapmanın fırsatına çevirmektir. Başta ailelerimiz ve kamuoyunun bu bilinçle yaklaşmasını ve zindanlara karşı duyarlı olmasını istiyoruz." 

Gündeme getirilen infaz düzenlemesinde siyasi tutukluların dışında tutulmasına tepki gösterilen açıklamada, "Toplumun ve duyarlı kamuoyunun baskıları sonucu gündeme getirilen infaz yasasındaki değişikliği içeren yargı paketi, bu hükümetin ayrımcı, faşist ruhunu taşımakta ve bu düzenlemeyle adeta cezaevlerinde bulunan biz siyasi tutsaklar üzerinden bir katliam gerçekleştirilmek istenmektedir. Eşitlik ilkesine aykırı bu ayrımcı düzenleme, başta kronik hasta ve yaş olarak risk grubunda olanlar olmak üzere tüm tutsakların yaşamını hedef aldığı tarafımızca görülmekte ve anlaşılmaktadır" denildi.

Yeni yorum ekle