Ana içeriğe atla

Türkiye'den Rojava harekatı açıklaması

Türkiye
Rojava

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 9 Ekim'de başlatılan Rojava harekatına ilişkin olarak "Rusya ve ABD ile sağlanan mutabakatlarda taahhütler yerine getirilmezse Barış Pınarı Harekatı'nı sürdürme hakkımızı saklı tutuyoruz. Güvenli bölgeyi teröristlerden temizleyene kadar Suriye'den çıkmayacağız." diye konuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Aksoy, "Suriye'de verilen taahhütler yerine getirilmediği takdirde Barış Pınarı Harekatını başlatma hakkımızı saklı tutuyoruz." derken Londra'daki NATO zirvesine yönelik "Türkiye NATO’dan hiçbir şey kazanmadı, Liderler Toplantısı’nda kaybetti" iddialarının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

 

Aksoy'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"Irak'taki gelişmeleri endişe ile takip ediyoruz. Mevcut tahribatın çözülmesi için biran önce yeni hükümetin kurulması gerekiyor.

Suriye'de verilen taahhütler yerine getirilmediği takdirde Barış Pınarı Harekatını başlatma hakkımızı saklı tutuyoruz. Suriye teröristlerden arınana kadar Suriye'den çıkmayacağız. Bugüne kadar Suriye'de terörden temizlediğimiz bölgelere 370 bin Suriyeli gönüllü geri döndü.

Bağdadi'nin ele geçirilmesinde anahtar rol oynadık.

‘Türkiye NATO’dan hiçbir şey kazanmadı, Liderler Toplantısı’nda kaybetti’ iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

Yeni yorum ekle