Ana içeriğe atla

Türkiye, kapalı kapılar ardında S-400'ten vazgeçti, Rusya Suriye'de yol gösterdi

Türkiye
Orta Doğu

Yeni Çağ yazarı Ahmet Takan köşesinde çok ses getirecek bir yazı kaleme aldı. Rusya'ya verilen ince "çark ediyoruz" mesajı... başlıklı yazıda, Türkiye'nin S-400 alımından vazgeçtiğini ve bunu Rusya'ya ilettiğini iddia etti.

Bir diğer önemli gelişme. ABD’nin,”S-400″ almayacaksınız dayatmasına karşı salladığı F-35 sopası… Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni nesil F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye tedariki konusunda bazı spekülasyonların yapıldığını belirterek, “birtakım açıklamalar olmasına rağmen F-35 şu anda normal işliyor görünüyor. Pilotlarımız, bakım personelimiz ABD’de eğitim almayı sürdürüyor” demişti.

Daha da önemlisi, Hulusi Akar, kesin tarih vererek, F-35’lerin Kasım ayında Malatya’ya gelmesini beklediklerini ve bununla ilgili Malatya’da altyapı hazırlıklarının tamamlandığını söylemişti. Peki bu ne manaya geliyor?.. Bence, F-35’ler geliyorsa S-400’ler gelmiyor demek.

Havuz medyası yazarlarına yazdırılan, “Patriotlar bize biraz pahalı geldi” yazılarındaki “ABD fiyat kırsın da kamuoyuna açıklayacak yüzümüz olsun mesajlarını” da bir kenara not edin…

Şimdi hafta başında, İngiltere merkezli 'al monitor' sitesinde çıkan şu ilginç (!) habere bir göz atıverin;

"Rusya'nın SDG/YPG ile Menbiç konusunda bir anlaşma imzaladığı bildiriliyor. Bu anlaşma, ABD güçlerinin bölgeden çekilmesi durumunda uygulanacak. Suriye'deki Rus güçlerinin Türkiye ya da desteklediği grupların Menbiç'e girmek için yapacağı herhangi bir girişime karşı koymasını öngörüyor. Site, Menbiç askerî konseyi eş başkanı Muhammed Mustafa'ya atfen, Rusların kendilerine ABD'nin yarın ayrılması durumunda kendilerinin ABD'nin yerini alacaklarını bildirdiğini aktardı.

Rus komutanlar tarafından kendisine iki gün önce tam olarak ABD'liler ayrıldığı an Rusya'nın Menbiç'i Fırat Kalkanı bölgelerinden ayıran sınır hattı boyunca güçlerini konuşlandıracağını bildirdiklerini sözlerine ekledi."

Kapalı kapılar arkasında gerçekten çok enteresan işler cereyan ediyor. Sadece ABD tarafında değil Rusya kanadında da... Bir Rus kaynağım, geçenlerde Rusya ve Türkiye arasında teknik heyetler seviyesinde sürdürülen görüşmelerde Türk tarafının "S-400'lerden vazgeçebiliriz" mesajı verdiğini iddia etti. Buna benzer söylentileri Ankara'nın derin koridorlarından da duyuyordum. Rus tarafından bu mesaja ne karşılık verildiğini merak edip sorduğumda, "tabii ki seçenekleriniz var" denilip "Türkiye'nin Suriye'den nasıl çekileceğinin yollarını işaret eden mesajlar verildi" karşılığını aldım...

Sadece parasına ve çıkarlarına bakan ABD ve Rusya'nın kapalı kapılar arkasında Türkiye'ye karşı anlaştıkları iddiamı bir kez daha yineliyorum!..

 

Yeni yorum ekle