Ana içeriğe atla

Süleyman Soylu'dan Mazlum Kobane ve Selahattin Demirtaş iddiası

Türkiye
Rojava

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, YPG’nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobanê ile Kandil yönetimi arasında çekişme olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TSK’nın yakaladığı IŞİD üyesinin örgütün 'baş bombacısı' 'Ebu Cihad El Din El Nasır Ubeyde' kod adlı Yusuf Huba olduğunu açıkladı. Soylu, çeşitli ülkelerdeki 20 saldırının faili olarak aranan Huba’nın ayrıca IŞİD’İn tüm dünyada canlı bomba ve bomba eğitiminden sorumlu ele başısı olduğunu söyledi.

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre Bakan Soylu, Kandil ile Mazlum Kobanê çekişme olduğunu söyledi. Soylu şu iddiaları dile getirdi

"ABD Şahin’i legalleştirmeye çalışıyor, Kandil ve HDP ise hiç sahiplenmiyor, enteresan bir durum. Uluslararası legalleştirilmeye çalışılan bir adamın üzerine atlamaları lazım ama sahiplenmiyorlar. Benim okumam bu. Afrin’de (Zeytin Dalı harekâtında) Ferhat Abdi Şahin’i zor durumda bırakmak için Kandil unsurlarını hemen çekti, oradaki başarısızlığı Abdi’nin üzerine yıkıp YPG’yi yönetemediği, hem örgüt içinde hem de onların kamuoyunda böyle bir değerlendirmeyi ortaya koymaya çalıştılar. Bu iç çekişme ve çatışmanın ortasında Selahattin Demirtaş, Apo ve onun türevleri söz konusu. ABD tarafından kontrol ediliyor. Kandil’in yatırım yaptığı kişi Selahattin Demirtaş. Demirtaş’ı hazırlıyorlar."

 

Yeni yorum ekle