Ana içeriğe atla

Selma Irmak'ın hapis cezası onandı

Türkiye

 Yargıtay, DTK’nin Eşbaşkanı Selma Irmak’a verilen 7 yıl 6 aylık hapis cezasını onadı.

Yargıtay, Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) yasal statüsüne ilişkin Aysel Tuğluk kararından sonra ikinci defa bir karar aldı. Yargıtay 16’ncı Dairesi, 2015-2016’da DTK eşbaşkanlığı görevi, bu sırada yaptığı konuşmalar ve katıldığı gösteriler nedeniyle yerel mahkemenin “Örgüt üyeliği” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verdiği Selma Irmak kararını yerinde buldu. 

Yargıtay, aynı dosya kapsamında, “örgüt propagandası yapmak”tan Irmak’a verilen bir yıl 18 aylık hapis cezasını da onadı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin Irmak’a “örgüt üyesi olmak”tan 7 yıl 6 ay, “örgüt propagandası yapmak”tan verdiği bir yıl 18 aylık hapis cezasının İstinaf Mahkemesi tarafından onanmasıyla dava Yargıtay’a taşındı. Irmak’ın avukatları Reyhan Yalçındağ ve Erhan Ürküt'ün itirazını değerlendiren Yargıtay, yerel mahkemenin kararını hukuki bularak onadı.

Yargıtay, aynı dönemde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili olan Irmak’ın yaptığı konuşmalar ve katıldığı eylemleri siyasi parti faaliyetleri kapsamında değerlendirmedi. Kararında, Irmak’ın söz konusu dönemde aynı zamanda milletvekili olduğuna işaret eden Yargıtay, “siyasi partiye üye olma veya bir siyasi partinin çatısı altında faaliyette bulunma, düşünce ve ifade özgürlüğü ile örgütlenme özgürlüğünün kapsamında olduğunu” belirterek, Irmak’ın siyasi parti faaliyetini “kötüye kullandığını” savundu.

Kararda, DTK’nin PKK/KONGRA GEL’in 5. Olağan Genel Kurulu sonuç bildirisinde ilan edilen KCK’nin Abdullah Öcalan’ın örgütün amacı doğrultusunda tabana yayılmasını sağlamak amacıyla ortaya koyduğu “Kent Meclisleri, Demokratik Siyaset Akademisi, Demokratik Toplum Kongresi ve Kooperatifler Hareketi” şeklindeki dört ayaklı bir paradigmadan oluştuğuna yer verildi. 

‘DTK ve KCK Özdeşlik gösteriyor’

Bu paradigmanın üçüncü ayağı olan DTK’nin, kurucu meclis işlevi gören bir yapılanma olduğu ve Kuzey Kürdistan Parlamentosu/Meclisi olarak nitelendirildiği, örgütünün hedefi olan demokratik özerklik stratejisini hayata geçirmek için KCK/TM parlamento yapısını oluşturduğu dile getirilen kararda, şu ifadelere yer verildi: “KCK ile özdeşlik gösterdiği, bileşenlerinin KCK yapılanması içinde yer alan sözde kent meclisleri, ilçe meclisleri, mahalle meclisleri ve köy komünlerinin olduğu, delege ve üyelerinin anılan bu sözde meclis üyeleri ile bazı milletvekilleri, belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri olduğu, yaptığı kongre ve konferanslar sonucunda 14 Temmuz 2011 tarihinde demokratik özerlik ilan edildiği ve 27 Aralık 2015 tarihinde demokratik özerk bölgelerin oluşturulmasının istendiği ve ayrıca öz yönetim ilanlarına sahip çıkıldığı tüm dosya kapsamındaki bilgi ve belgelerden anlaşılmıştır.”

Yargıtay’ın DTK’ya ilişkin verdiği ilk karar DTK eski Eşbaşkanı Aysel Tuğluk’a ait. Yargıtay 16. Dairesi, Kocaeli F Tipi Cezaevinde tutulan Tuğluk’a DTK faaliyetleri nedeniyle verdiği 10 yıllık hapis cezasını 2 Aralık 2019’da onamıştı.

Yeni yorum ekle