Ana içeriğe atla

MSB ve PKK'den Pençe-3 Operasyonuna ilişkin açıklamalar

Türkiye
PKK

Türkiye Savunma Bakanlığı, Haftanin’de başlatılan Pençe-3 operasyonu kapsamında düzenlenen hava saldırısında 9 PKK’linin hayatını kaybettiğini ileri sürerken, PKK ise bombardımanda herhangi bir kayıplarının olmadığını duyurdu.

Türkiye Savunma Bakanlığı dün Kürdistan Bölgesi toprakları içinde bulunan Haftanin ve Sinaht bölgelerine yönelik “Pençe-3” ismi ile yeni bir operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Bakanlıktan bugün yapılan açıklamada ise operasyon kapsamında PKK’lilere ait silah mevzii, sığınak ve barınakların vurulduğu ve 9 PKK’linin öldürüldüğü belirtildi. Twitter'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Başarıyla devam eden Pençe-3 Harekâtı’nda Haftanin bölgesine düzenlenen hava harekâtları ile PKK’lı teröristlere ait silah mevzii, sığınak ve barınaklar vuruldu, 9 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi."

PKK'den operasyon açıklaması: Abartılıyor 

Öte yandan PKK’nin askeri kanadı HPG ise Haftanin’de süren operasyonun Türkiye tarafından “abartılarak kamuoyuna servis edildiğini” savundu.

HPG’den yapılan açıklamada, operasyonun Kırya Reş ve Şivan ve Serbend karakollarının çevresini kapsadığı ve karakol çevreleri dışında askerlerin herhangi bir hareketi bulunmadığı belirtildi.

Bombardımanların doğrulandığı açıklamada, savaş uçaklarının Haftanin’deki Hantur tepesini rastgele bombaladığı, ardından bölgeye obüs ve havan atışı yapıldığı ancak herhangi bir kaybın yaşanmadığı belirtildi.

Siirt ve Tunceli'de operasyonlar

İçişleri Bakanlığından yapılan bir diğer açıklamada ise, Siirt-Baykan ilçe kırsalında gerçekleştirilen hava destekli operasyonda bir, Tunceli'nin merkez ilçe kırsalında düzenlenen operasyonlarda ise bir diğer PKK'linin hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İç güvenlik operasyonları kapsamında, Siirt-Baykan ilçe kırsalında, İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Özel Harekat timlerince gerçekleştirilen hava destekli operasyonda 1 terörist daha silahıyla etkisiz hale getirilmiştir. Böylelikle Siirt Baykan ilçe kırsalında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3'e yükselmiştir. Bölgede operasyonlar devam etmektedir."

Öte yandan, Tunceli merkez ilçe kırsalında, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünce gerçekleştirilen ortak operasyonda bir terörist silahıyla etkisiz hale getirildi.

 

Yeni yorum ekle