Ana içeriğe atla

Kılıçdaroğlu: Seçimle gelene 10 saat kelepçe vuramazsınız!

Türkiye
Politika

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklanan HDP'li belediye eşbaşkanlarına yapılanlara tepki gösterirken, "'Kayyumu hangi gerekçeyle atıyorsun? Seçimle gelen birisinin eline 10 saat kelepçe vuramazsınız"' dedi. RTÜK'e de tepki gösteren Kılıçdaroğlu ''Bir üyemiz vardı Sayın Faruk Bildirici. Yolsuzluk olayını dillendirdiği için Bildirici'nin üyeliğini düşürüyorlar. Aynı iddiaları sonuna kadar kararlılıkla ve azimle sürdüreceğiz'' ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubu toplantısında iktidarı ekonomi, FETÖ, kayyım atamaları, Suriye politikası konularında eleştirdi.

Kılıçdaroğlu yerlerine kayyım atanarak  tutuklanan HDP’li belediye eşbaşkanları Selçuk Mızraklı, Keziban Yılmaz ve Rojda Nazlıer’in cezaevi ring aracında 10 saat boyunca elleri kelepçeli tutulmasına tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, “Kayyım atamalarını eleştirdik. Savcıya, ‘seçime gireceğim, engel var mı’ diyorsun. Savcı ‘engel yok, seçime girebilirsin’ diyor. Kayyım atayıp görevden alıyorlar. Kayyımı hangi gerekçeyle atıyorsun? Seçimle gelen birisinin eline 10 saat kelepçe vuramazsınız. Bu asla doğru değildir.” dedi.

Suriye'deki 7 Stratejik Hata

“Suriye’de stratejik hatalar yaptılar. Yedi madde halinde bunları paylaşmak istiyorum. Eğer bu yedi stratejik hayatı siz de kabul ediyorsanız hep birlikte düşünmek zorundayız.

  • Suriye’nin uluslararası konumu yeteri kadar değerlendirilmemiştir. Birinci hata budur. AK Parti Dışişleri Bakanlığı’nı devre dışı bırakmıştır.
  • İkincisi emperyal güçlerin taşeronluğuna soyunmak. Türkiye emperyal güçlerin Ortadoğu’daki taşeronluğuna soyunmuştur.
  • Üçüncüsü Türkiye üzerinden teröristleri Suriye’ye göndermek.
  • Dördüncüsü Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nun basılmasına edilgen usulen tepki verilmiştir. Türkiye IŞİD terörüne karşı maalesef kararlı tutum sergileyememiştir.
  • Beşincisi Suriye’deki Türkiye’ye ait vatan toprağını terör örgütü IŞİD’e teslim etmek. Süleyman Şah Türbesi, IŞİD’den topraklarımız terk edilerek kaçırılmıştır.
  • Altıncısı IŞİD ile mücadele etmek Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamakta hata yapıldı.
  • Yedincisi haklıyken haksız duruma düşürülmek. Barış Pınarı Harekatı’nı bir fetih söylemiyle dünyaya anlatmaya kalmıştır Sayın Erdoğan.

Erdoğan'a Tepki: Sen Mektup Taşıyıcısı Mısın?

“Suriye politikası bir bataklık alanına dönüşmüştür ve bu bataklıktan en büyük zararı Türkiye görmüştür. Trump’tan bir mektup geldi. Erdoğan giderken mektubu götürecek ne demek hani çöp sepetindeydi. Sen mektup taşıyıcısı mısın? O mektup sana nasıl geldi? Mektubu vereceksen çok basit aynı karşılıklılık ilkesine göre vereceksin mektubu. Bu mektup bizim şanımıza şerefimize uymuyor deyip büyükelçiye vereceksin. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın mal varlığını araştırmazsanız namertsiniz diyeceksin. Benim ailemin ve çocuklarımın yurt dışında beş kuruşu yoktur diyeceksin. Eğer verilecek hesabınız varsa bunları söyleyemezsiniz. Bizim verilemeyecek hesabımız yoktur.”

Bildirici Tepkisi

“Adalet varsa demokrasi var demektir. RTÜK diye bir kuruluşumuz var. İyi kaynakları var. Çok büyük imkanları var. Aldıkları aylık olağanüstü. Bizden iki üye var. Bir üyemiz vardı Sayın Faruk Bildirici. Gitti baktı ki RTÜK Başkanı yasalara aykırı gelir sağlıyor. Bunun doğru olmadığını atandığı yönetim kurullarından istifa etmesi gerektiğini söylüyor. Yolsuzluk olayını dillendirdiği için Bildirici’nin üyeliğini düşürüyorlar. Sanıyorlar ki biz bundan vazgeçeceğiz. Oradaki üyemiz aynı iddiaları sürdürmeyecek. Aynı iddiaları sonuna kadar kararlılıkla ve azimle sürdüreceğiz. Faruk Bildirici yargıya başvurdu bakalım yargı nasıl karar verecek?  600 kişinin seçtiği üyeyi 6 kişi düşürdü.”

 

Yeni yorum ekle