Ana içeriğe atla

İzmir Belediyesi'nden Kürtçe yasağı: 'Kürtçe şarkı çalmayacaksınız!'

Türkiye

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden sanatçılara 'Kürtçe şarkı söylemeyin' iddiası üzerine Belediye yetkilileri açıklama yaptı.

İlkses Gazetesi'nden Çağla Geniş'in haberine göre yarın Kadifekale'de kurulan Pagos Üretici Pazarı'nın açılışında konser verecek olan İzmir Müzisyenler Derneği'ne "sahnede Kürtçe söylemeyin" uyarısı yapıldı. İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada sansürü doğruladı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Kadifekale Pagos Üretici Pazarı’nın 20 Temmuz Pazar günü yapılacak açılış töreninde sahneye çıkmaya hazırlanan İzmir Müzisyenler Derneği,  yasakla karşılaştı. İddiaya göre; konser için çok dilli bir repertuar hazırlayan müzisyenlere, belediye yönetimi tarafından ‘Kesinlikle Kürtçe şarkı çalmayacaksınız’ denildi. Olayı sosyal medya hesabı üzerinden takipçileriyle paylaşan İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çaparoğlu, “Repertuarımıza müdahale edilerek bize dayatılan Kürtçe yasağı üzerine içimden gelenleri paylaşmak istiyorum. Konserde Kürtçe, Arapça, Gürcüce, Boşnakça, Rumca, Ermenice, Çerkezce, Lazca, Farsça, Azerice, Makedonca ve birçok dilde halk şarkıları seslendirecektik. Ancak ilginç bir gelişme yaşandı. Bize ‘Kesinlikle Kürtçe yapmayacaksınız’ denildi. Diğer dillere izin var fakat Kürtçe kesinlikle yasak. Anadil temel bir hak ve özgürlüktür. Yasak, baskı, inkar ve asimilasyon politikaları ile oluşan sorunlar zaten bu ülkeye gereğinden fazla zarar verdi enerjisini tüketti. Neden bu ısrar? Anlamak da kabullenmek de gerçekten mümkün değil” dedi.

Repertuvara Kürtçe Yasağı

Yaşanan olay karşısında üzüntüsünü dile getiren Çaparoğlu, “Repertuarımıza müdahale edilerek bize dayatılan Kürtçe yasağı üzerine içimden gelenleri paylaşmak istiyorum. Bu Cumartesi Kadifekale’de pazaryeri açılışı var. İzmir Müzisyenler Derneği olarak çok dilli bir repertuar ile sahnede olacak ve kentin tüm unsurlarını temsil eden bir repertuarla her yöreden, her kültürden, ozanlardan seçkiler, barış ve kardeşlik türküleri ile Kürtçe, Arapça, Gürcüce, Boşnakça, Rumca, Ermenice, Çerkezce, Lazca, Farsça, Azerice, Makedonca ve birçok dilde halk şarkıları seslendirecektik. Ancak ilginç bir gelişme yaşandı. Bize ‘Kesinlikle Kürtçe yapmayacaksınız’ denildi. Diğer dillere izin var fakat Kürtçe kesinlikle yasak. Anadil temel bir hak ve özgürlüktür. Yasak, baskı, inkar ve asimilasyon politikaları ile oluşan sorunlar zaten bu ülkeye gereğinden fazla zarar verdi enerjisini tüketti. Neden bu ısrar? Anlamak da kabullenmek de gerçekten mümkün değil. Kadifekale gibi Kürtlerin de yaşadığı bir yerde kapsayıcı ve kucaklayıcı olmak daha çok değer katmaz mı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne? Güzel İzmir’in aynı kenti paylaşan tüm unsurlarının aidiyet duygusunu güçlendirmek, kimlik, kültür, inanç ayrımı olmaksızın her bir İzmirlinin hak ettiği saygınlıkla temsil edilmesi daha çok değer katmaz mı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne?” diye sordu.

Evet mi diyeceğiz, tavır mı alacağız?

Çaparoğlu, “Kadifekale’de pazaryeri açılışında Kürtçe harici birçok dilde şarkılar söylendiğinde Kürtlerin gururu, onuru incinmeyecek mi? Dışlanmış, ezilmiş, yok sayılmış hissetmeyecekler mi? İzmir zaten bu konuda çok dışlayıcı ve yok sayan tutumlar nedeniyle olumsuz bir imaj taşıyor. Bu imajın kırılmasında İzmir Müzisyenler Derneği olarak yaptığımız etkinliklerde Kürtçe başta olmak üzere birçok dilden halk ezgilerine yer vermemizin de etkisi oldu. Kürt halkının karşı karşıya kaldığı her ayrımcılık, zulüm ve acıda dernek olarak reaksiyon gösterip eylem ve harekete geçmemizin insanlara Kürtçe başta olmak üzere farklı dillerde müzik yapmanın meşruluğu noktasında kendimizi anlatabilmemizin, kardeşlik ve barış köprüsü, oyuncak köprüsü gibi İzmir’den Kürt illerine kurduğumuz köprülerin, yarattığımız duyarlılık projelerinin de katkısı yadsınamaz. Şimdi yeniden eski kafa klasik ırkçı inkar ile bu ülkenin asli unsurlarını yok sayan bu tutuma ve dayatmaya evet mi diyeceğiz yoksa tavır mı alacağız? Aslolan bu noktada tutarlı ve doğru bir tutum ortaya koyabilmek” ifadelerini kullandı.

Belediyeden 'Yasak Yok' açıklaması

Konunun kamuoyuna taşınmasının ardından belediye yetkililerin kendisiyle iletişime geçtiklerini belirten Çaparoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi İletişim Koordinatörü derneğimizi aradı. Talep edilenin Başkan Tunç Soyer sahnedeyken Ege türküleri olmasını istediklerini yanlış anlamaların olduğunu, seçim kampanyasını ‘Çok ses, çok renk’ sloganı ile yürüten bir anlayışın tüm dillere, kültürlere, inançlara, yaşam tarzlarına saygılı olduğunu, Kürtçe ya da herhangi bir dile yönelik bir yasak uygulamasının olamayacağını ifade ettiler. Bizi sahnede görmek istediklerini ve Kürtçe bir eser de seslendirerek açılıştaki ruha müziğimizle katkı sunmamızı rica ettiler. Çok sevindik. Umuyoruz ki artık bu tartışmaları geride bırakabiliriz” şeklinde konuştu.

 

36 Yorum

Yorumlar

     Malesef yasaklama zihniyeti ve yok sayma anlayışı kafasının içinde yer edenler

     Her zaman olduğu gibi., kürtlere yalakalık yapıp oylarını alan sözde demokrat olduğunu ifade edenler tarafından bir kez daha riyakarlıkları su yüzüne çıkmıştır.

Anadil, azadı u bıraktı. 

Eğer gerçekten böyleyse ırkçı  bir yaklaşımmış  .neden kürtler hor görülüyor bazı kesimler tarafından  .yada  izmiri kötü göstermek için  mi yapiliyor ?butun diller serbest kurtce yasak  kurtce parcalar biryerlerinemi batiyor acaba .ondan sonra kurtler boyle kurtler şoyle

Her zaman İzmir'i demokrat kültüre saygılı bir il olarak bildik tanıdık. Belediye seçimlerinde oylarımızı kullanırken bu kriterleri dikkate alarak sandık başına gittik. Bu tezatlık neden. Yoksa kendilerini demokrat olarak gösterenlerin maskesiyle mi yüzleşiyoruz.

Her duyulana inanmamak gerek butun bunlar diger partinin yaptigi ve onlara iftira atilmadigi anlamina gelmiyor.chp o kadar aptal degil bu yazilanlari biliyolar onlarda.oy savasi gelecege yatirim yatmaya calisiliniyor..

başta istanbul adana mersin antalya adana ve izmir de cehape ye oy verip cehapeye kazandıran kürtlete ithaf edilir

bu kadar bencill ollan insanlari belediye gibi hizmet icin bulunan bir insanin sadece bir halkin diline  karşi durmasi . çok babar bencil. o makamlari hak etmiyorlar. orda kürt vatandaşinin konserde kurtçe şarki söylemeleri lazim hep bir ağizdan ...

Suriyelilerin tabela asması yasak kürtler bu ülkede toplum içinde Türkçe konuşçak ben nerden bilcem bana sövmediklerini burası Türkiye konuşcaksanız Türkçe konuşun! Bunu başka bir ülkede 63 style söylemek gibi düşünün. 

Neden böyle birşey dedin  .kürtçe konuşunca sana küfürmü  ediliyor    o zaman turkiyede bütün dilleri yasaklayacaksın. Yabanci diller  yasak olsun arapça  lazca  hepsi yasak olsun .birtek sizin gibilermi  anasının  çocuğu 

İzmirli,öğretmen bir vatandaş olarak düşüncem bu başlık maksatlıdır.konuyu başkalaştırmaktadır...doğal olarak ibb başkanı sn Soyer sahnede iken ege türkülerinin çalınmasının istenmesi doğaldır.bizler de bundan memnun olacağız..sizi yanlış yönlendirme çabanızdan dolayı kınıyorum..

Bu nasıl bir anlayış... 

Anlaşılan Başkanın çevresi, kişiliksiz yalakalar ile çevrili....

Diğer tüm işlerinde farklı olmayacağı kaygısı taşırım....

Yazık Başkan çok yazık... 

Verilen emekleri bir kalemde siliyorsun... Adeta sözün bittiği yerdeyiz... 

Rabbime havale ediyorum ırkçılık yapanları. Kanınız bütün dilleri kaldırıyor da bir kürt  halkını kaldırmıyor

Sadece seçim zamanı kürt halkından haberdar oluyorsanız  vicdanınızı sorgulamalısınız tabi varsa

Bu nasıl belediyeciliktir  kürtçeye ne kastınız var biz kürtler ne zaman kendi dilimizi her yerde duymak ve yorumlamakta özgür olacağız; kendi ülkemizde özgürce şarkılarımızı dinlemek istiyoruz.

ben kürdüm benim dilimi kim engelleye bilir hangi haklan bende türkçeyi yasakliyorum varmı böyle kendini bilmez hadsizler gavurlarin yalakasi olmuş hepiniz bangır bangır yabancı müzik caliniyor avrupa ülkesimi burasi senin dilin neden avrupa sokaklarinda  calinmiyor 

Sanki başka bir dili yasaklasalardı bukadar yorum yapacaklardı ne olsu şimdi elmalarınki kızardı yoksa milleti birbirine düşürmek için bir yazımı yazdın insanlar bu tür polemiklere inanmıyor artık yeter size yasaklayan cahil siz durustseniz siz niye aynısını yapıyorsunuz o size söylemiş siz milyonlara provokatörler 

  Bir kurt olarak Diyecek bir şey bulamıyorum ne yapsaniz haklısınız böyle devam edin lutfen allah belanızı  vermiş zaten yazıklar olsun rezil herifler 😠😠😠 

Hiç bir kürt halkı ana dilini es geçemez! Irkçılık yapmayın! Siz Yasak koysanız dahi hinede kürtçe konuşuruz kürtçe şarkı çalıp dinlerizde.Kalem Cahillerin Elinde..

Kürtceyi sayın başkan asla yasaklamaz sayın başkan diğerleri gibi olamaz olursa o koltuktan birdaha chp çıkmaz ak cumhuriyeti olarak tarihe geçer unutmasinlarki kurt olmasamda burda kürt kardeşlerimizin oylerıyla belediyemiz ayakta tutulmaktadır kürtçe yasak deildr belediye içerisinde bazı bozuklar bile bile yapmiş olabilirler bu cumhuriyette kürtçe yasaklanırsa türk olmak bizim neyimize bu asla.kabul edilemez bir duygu 

Sevgili Arkadaşlar. 

 

Kürtçe yasağı Izmir belediyelerinde çok sık yaşadığımız bir olay. Sahne öncesinde Kürtçe yapılmasın diye ikazlar alıyoruz sürekli.  Ilce Belediyeleri hemen her konserde uyarıyor .

 

Derneğimiz bu konuda kırmızı çizgisi olan bir dernek. Izmir Müzisyenler Derneği olarak Kadifekale gibi bir yerde Kürtçe yasağını asla kabul edemezdik. Sosyal medyada paylaşınca Kürtçe yasağı konusunda bize baskı yapanlar zor duruma düştü iyi de oldu. Hem başkan  Tunç Soyer hem ust düzey yetkililer tek tek arayip özür diledi ve üzgün olduklarını söylediler.  Böyle bir yasağın söz konusu olmadığını ifade ettiler. Kişisel tavır olduğunu belirttiler ve sahneyi protesto edecektik aksine o sahnede olmamızı istediler. 

 

Bu farkındalık ve özeleştiri cok anlamlı.  Irkçılığa bir darbe vurmuş olduk. 

 

Ancak belediyelerle iş yapan kendisine sol sosyalist yurtsever devrimci diyen  hemen hemen tüm sanatçılar bu tarz yasak ve baskıları hasir altı ediyor.  Çıkarları ağır basıyor.  Bu çok üzücü bir durum.

Siz boyle yasaklayında ki kürtlerde kendilerine devlet kurma için devam etsin burası türklerin yeri değil lan kürtlerin çerkezlerin de yeri cahilsiniz cahil

Son kale İzmire girmek istiyorlar.Tunç Soyer sağlam durursa,zaten İzmirli sehrine sızmaya teşebbüs edenleri kolayca savuşturur.

Kürtçe anadilmiş bahaneleriyle sözde demokrasi havariliği yapan zevat babanız olsa bile süphelenin.Ya samimi ama yetersiz bilgi sahibi yada cum.düşmanı.Atatürk osmanlının balkanları kaybedip geri çekilmesinin tek nedeni olarak;Osmanlı hükümetinin balkanlarda derneklerin slav dilinde kurs açmasına müsaade etmesidir,bu şekilde slav kökenli Osmanlılarda etnik milliyetçilik yayıldı,organize oldu ve Osmanlı balkanları kaybetti,teşhisini bugün herkes aklından biran olsun çıkarmamalıdır.Günümüzde kürtçe dilini bu perspektifte kullanıyorlar.Uyanık olun lütfen.Anadilmiş!!! hepsi safsata TUZAK!!!....ABDde,İngilterede İngilizce,Fransada Fransızcadan başka bir dili savunun kolaysa,Allahınızı şaşırtırlar sizin.

 

Yeni yorum ekle