Ana içeriğe atla

İDDİA: Ali Kemal Özcan Mit ajanı Yeşil!

Türkiye
Kuzey Kürdistan

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 23 Haziran İstanbul seçimlerine yönelik mektubunu paylaşan Doç. Dr. Ali Kemal Özcan'ın, aralarında yazar Musa Anter'in de bulunduğu bir çok Kürt yurtseverinin katledilmesinin faili olduğu düşünülen Mit ajanı Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım olduğu iddia edildi.

23 Haziran seçiminin bir gün öncesinde Abdullah Öcalan'ın mektubunu açıklayan Tunceli Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan ile ilgili şok bir iddia ortaya atıldı.

Özcan, 23 Haziran seçimi öncesinde İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile görüşmüş ve bu görüşmenin akabinde Öcalan’ın 23 Haziran mesajını paylaşmıştı.

“Abdullah Öcalan benim kanaatimce bir Kürt isyanı lideridir. Ama aynı zamanda yerli ve milli bir şahsiyettir" diyen Özcan'ın paylaştığı Öcalan mektubu çok ses getirmişti.

Sosyal medyada Hakan Türe isimli kullanıcı Öcalan'ın mektubunu paylaşan Doç. Dr. Ali Kemal Özcan'ın Mit ajanı Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım olduğunu iddia etti. Yeşil ile Dr. Ali Kemal Özcan'ın resimlerini yan yana koyan ve aralarındaki müthiş benzerliğe dikkat çeken Türe'nin bu paylaşımı sonrası Özcan Yeşil mi tartışması alevlendi.

Ahval'den Sanem Deniz Özcan'ın kendi yazılarından yola çıkarak çizdiği Özcan portresinde bu görüşmenin ilk görüşme olmadığını dile getirerek şunları belirtiyor:

Ama önce kamuoyu tarafından bilinmeyen bir bilgiyi paylaşalım. Birkaç gün önce gerçekleşen görüşme, Öcalan ile Ali Kemal Özcan’ın ilk görüşmesi değildi. İlk görüşme bundan 23 yıl önce 1996’nın haziran ve temmuz ayında, Öcalan’ın bulunduğu Şam’da gerçekleşti. İki aylığına Şam’a giden Özcan, Öcalan’la görüştü, eğitim toplantılarına katıldı. O sırada Şam’da aynı yerde olan bir kaynağımız “Kitap yazmaya geldiğini söylüyordu, ancak çok ukala bulunmuştu. Hatta Öcalan kendisiyle ilgili çözümleme yaparken ‘ukalalık’ tespiti yapmıştı” dedi. Öcalan’ın Ali Kemal Özcan’ı eleştirdiğini anlatan kaynağımız, iki aylık bir süreden sonra Özcan’ın Şam’dan ayrıldığını anlatıyor.

Ali Kemal Özcan'ıın Öcalan'ı nasıl ve hangi kimlikle ziyaret ettiği hala bilinmiyor.  Zira Öcalan’ı sadece akrabası  ve avukatları ziyaret edebiliyor. Bunun dışında adayı bir de MİT elemanlarının ziyaret ettiği biliniyor. 

Özcan'ın MİT ile ilişkisi olduğunu her yerde rahatlıkla anlattığı ve “Onlar beni değil ben onları kullanıyorum” dediği iddia ediliyor. “Kürt sorununu ben çözeceğim" dediği de iddialar arasında. AKP'ye çok yakın bir isim olan Özcan, Tunceli Üniversitesindeki görevlerine de bu ilişkileri sayesinde atanmıştı.

Yeşil Hayatta

Gazeteci ve yazar Musa Anter’in 1992 yılında Diyarbakır’da öldürülmesine dair davanın duruşmalarından birinde dinlenen eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin, cinayeti planladığı belirtilen Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın hayatta olduğunu söylemişti.

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Musa Anter cinayeti ve JİTEM ana davası dosyalarının birleştirilmesi sonrası yapılan yargılamanın 9’uncu duruşmasında Yeşil ile ilgili olarak ifadesinde, "Yaşadığını biliyorum ama nerede yaşadığını bilmiyorum. Sağlık problemleri olduğuna dair bilgi geldi” diyen Pekin, "Sahte kimlik kullanıyor olabilir; kimliği değiştirilmiş, suratı da değiştirilmiş olabilir" diye eklemişti.

11 Nisan 2012 tarihinde MİT  tarafından yapıldığı iddia edilen ve basına yansıyan Güneydoğu’daki faili meçhulleri soruşturan Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’na “Çok gizli” ibareli bir yazı gönderen bir yazıda, Yeşil'in MİT içindeki etkinliğine dikkat çekilmiş ve "Yeşil'i Öcalan ile Şemdin Sakık ve Öcalan’ın getirilmesi dahil dört olayda kullandık" ifadeleri kullanılmıştı.

 

 

1 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle