Ana içeriğe atla

Fırat'ın Doğusu'na operasyon işaretleri

Türkiye
Rojava

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 5-6 ay öncesine kadar hemen her konuşmasında değindiği, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolünde bulunan Fırat’ın doğusuna askeri harekat için hazırlık başlatıldığı iddia edildi.

Son dönemdeki gelişmelerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), herakat için düğmeye bastığını gösterdiğini öne süren Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, “Fırat’ın doğusuna operasyonun eli kulağında” başlıklı yazısında şunları aktardı:

– Doğu ve Güneydoğu’daki birliklerde tayin ve izinler üç ay süreyle durduruldu. Bu birliklerde 3 ay boyunca ne izin kullanılacak ne de tayin gerçekleşecek.

– Özellikle Suriye sınırının; Şanlıurfa Akçakale bölümünde yoğun hareketlilik var. Kara birliklerinin Suriye’ye buradan açılacak cepten gireceği tahmin ediliyor.

– Zeytin Dalı Harekâtı’nın yönetildiği Hatay ve Kilis’ten yola çıkan zırhlılar, Akçakale’ye ulaştı. Sevkiyat yoğunluğu ve hareketlilik sürüyor.

– Harekat, mutlak suretle hava unsurları ile desteklenecek. Çok yönlü ve alternatifli harekat planları hazırlandı.

– Operasyon için emir bekleniyor ancak bu arada S-400’lerin Türkiye’ye indirildiğine ilişkin haberler var. S-400’lerin 1-1.5 ay içinde kurulup aktive edileceği hesaplanıyor.

– Önceki gün Moskova’dan kalkan Tupolev 154B-2 tip bir Rus asker uçağının Malatya Erhaç Üssü’ne indiği ifade edildi. Bu uçağın S-400’lerin kurulumunu yapacak Rus uzmanları taşıdığı iddia edildi. Sonrasında ise uçağın Türk hava sahasını geçip Lazkiye’de Himeymim Üssü’ne indiği öne sürüldü.

– S-400’lerin konuşlanacağı yerle ilgili çok alternatifli planlar hazırlandı ancak mobil olan bu sistemlerin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonun güvenliği için Şanlıurfa Suruç’a konuşlandırılacağı belirtiliyor.

 

Yeni yorum ekle