Ana içeriğe atla

Erdoğan, Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu

Türkiye

Erdoğan, Fox TV ana haber bülteni sunucusu Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Ajansı, suç duyurusunun gerekçesini, Portakal'ın "Sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaşması" olarak duyurdu.

Portakal, Erdoğan'ın Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada Kurtuluş Savaşı zamanında Tekalif-i Milliye kararlarını hatırlatmasını eleştirmiş, Twitter'da "Tekalifi Milliye hatırlatılıp 'zor günlerden geçiyoruz”'denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!" paylaşımı yapmıştı.

Fox TV haber sunucusu Fatih Portakal'ın, Twitter hesabından yaptığı paylaşıma yer verilen dilekçe, şu ifadeler yer aldı:

"Şüpheli bu ileti ile Müvekkilimin konuşmasını gerçek manasından uzaklaştırılarak kamuoyunda yanlış bir algı oluşturmayı amaçlamıştır. Şüpheli niyet okuyuculuğu yaparak Sayın Cumhurbaşkanımızın tarihsel bir olaydan ve o olay özünde milli dayanışma ruhundan bahsetmesini farklı bir bağlamda manipülasyon amacıyla kullanmıştır. Şüphelinin ifadeleri Türk Ceza Kanunu ve BDDK mevzuatı kapsamında suç niteliğindedir. Sayın Cumhurbaşkanımız devletin başı olarak milli dayanışmanın önemini vurguladığı konuşma gayet açıktır. Şüphelinin ifade ettiği gibi kesinlikle hiçbir vatandaştan zorla para istenmesi söz konusu dahi olamaz."

Portakal, bir gün önce de "Milli Dayanışma Kampanyası" ile ilgili iddialara yönelik paylaşım yapmıştı:

 

Yeni yorum ekle