Ana içeriğe atla

Babacan ve Davutoğlu Anketi: Ne kadar oy alacaklar?

Türkiye
Politika

Yerel seçimlerin ardından AK Parti’li küskünlerin yeni parti kurma çalışmalarıyla siyaset kulislerinde hareketli günler yaşanıyor.

Kurucusu olduğu AK Parti’den “Türkiye’nin bugünü ve geleceği için yeni bir hareket kaçınılmaz hale gelmiştir” diyerek istifa eden eski bakanlardan Ali Babacan geçtiğimiz gün yayınladığı bayram mesajıyla çalışmaları başlattığını resmen duyurdu. Halen AK Parti üyeliği devam eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu “Çalışmaya başladık, belli bir noktaya gelindi” demişti. 

Yerel seçim sürecinde Cumhur İttifakı ortağı MHP’ye rağmen kan kaybeden AK Parti’de Babacan ve Davutoğlu liderliğinde kurulacak yeni partilerin siyasetteki dengeleri nasıl değiştireceği merak ediliyor.

Duvar’ın kulis haberine göre Meclis’te sonbaharda kurulması beklenen yeni partilerin ne kadar oy alacağına ilişkin yapılmış bir anket konuşuluyor. 

Söz konusu bu ankete göre bugün seçim olsa AK Parti yüzde 39, CHP yüzde 27, HDP yüzde 11, İYİ Parti yüzde 10.1, MHP 9.9 oy oranında gözüküyor. Ancak olası iki partinin kurulması durumunda Babacan’ın yüzde 8, Davutoğlu’nun yüzde 3 civarında oy alacağı öngörülüyor. 

Meclis’te konuşulan anket, yeni oluşumların hangi partilerden oy alacağına da bir yanıt veriyor. Buna göre Babacan ve Davutoğlu’nun partilerine en çok oy AK Parti’den gidiyor. İYİ Parti, CHP ve MHP’de ise 1.5-2 puanlık düşüşler görülüyor. Yeni partilerin etkilemediği parti ise HDP.

 

Yeni yorum ekle