Ana içeriğe atla

21 ilde erken seçim anketi: AKP yeni oluşuma kayıyor, HDP sandıktan uzaklaşıyor

Türkiye

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, Diyarbakır ve İstanbul başta olmak üzere 21 ilde saha araştırması yaptı. Araştırmaya göre bu Pazar seçim olsa sadece 3 parti barajı aşabiliyor.

Diyarbakır merkezli Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, aralarında İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Diyarbakır, İzmir, Mersin, Urfa, Van, Trabzon, Erzurum, Mardin ve Bingöl’ün de olduğu 21 kenti kapsayan saha araştırması yaptı. 29 Ekim-1 Kasım 2019 tarihleri arasında bin 937 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan çalışmada ilginç sonuçlar elde edildi. Araştırmada seçmenin ülke sorununun algılama biçimi, sorun önceliği, çözüm önerileri ve tercih edeceği siyasi partiler açısından ilginç veriler yer aldı.  Araştırmada katılımcılara “Sizce Türkiye’nin En Büyük 1. Öncelikli Sorunu Nedir ?”, “Sorunları Çözmeye En Yakın Parti”, ve “Bu Pazar Bir Belediye Başkanlığı Seçimi Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz ?” gibi sorular yöneltildi.

Ülkenin En Öncelikli Sorunu Nedir?

“Sizce Türkiye’nin En Büyük 1. Öncelikli Sorunu Nedir ?” sorusuna AKP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 32,8’i “Ekonomi/İşsizlik”, yüze 18,3’ü “Kürt Sorunu”, yüzde 10,8’i “Dış Politika” şeklinde cevap verdi.  CHP seçmeni de AKP seçmeni gibi ülkenin en öncelikli sorununu ekonomi ve işsizlik görüyor. AKP seçmeninden farklı olarak ikinci sıraya “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” olduğunu belirtiyor.

CHP’ye oy verenlerin yüzde 31,5’i Türkiye’nin birinci öncelikli sorununun “Ekonomi/İşsizlik”, yüzde 23,4’ü “Cumhurbaşkanlığı Sistemi”, yüzde 8,9’u “Kürt Sorunu” olduğunu söylüyor.  HDP’ye oy verenlerin yüzde 37,9’u Türkiye’nin birinci öncelikli sorunu “Kürt Sorunu”, yüzde 28,1’i “Ekonomi/İşsizlik” ve yüzde 13,8’i “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” olarak görüyor.  “Sorunları Çözmeye En Yakın Parti” sorusuna yüzde 28,3’i AKP, yüzde 26,6 CHP, yüzde 8,8’i HDP, yüzde 7,4’i MHP derken yüzde 6,8’i kararsızım cevabını verdi.

HDP Ve MHP Oylarında Artış

Araştırmada katılımcılara  “2019 Yılında Yapılan Son Belediye Başkanlığı Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Verdiniz?” sorusu da yöneltildi. Araştırma grubunun yüzde 37,6’sı AKP, yüzde 36’sı CHP, yüzde 6,6’sı HDP, yüzde 5,4 ‘ü İYİ Parti, yüzde 3,7’si MHP, yüzde 1,1’i Saadet Partisi, yüzde 0,4’ü HÜDA-PAR, yüzde 6’sı Oy kullanmadığı yanıtını verdi.

“Bu Pazar Bir Belediye Başkanlığı Seçimi Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?” sorusuna verilen cevaplar olukça ilginç.  Kararsızlarda dağıldıktan sonra katılımcıların yüzde 34,5’i AKP,  yüzde 34,5’i CHP, yüzde 8,4’ü HDP, yüzde 7,7’si MHP, yüzde 4,5’i İYİ Parti, yüzde 3,4’ü Davutoğlu ve ekibinin kuracağı parti, yüzde 1,7’i Babacanın kuracağı parti, yüzde 0,9 Saadet Partisi, yüzde 0,2 HÜDA-PAR, yüzde 3,9 Oy kullanmayacağım yanıtını verdi.  Verilere göre, bu Pazar belediye başkanlığı seçimi olsa AKP yüzde 3,1,  CHP yüzde 1,5, İYİ Parti yüzde 0,9 oy kaybederken, HDP yüzde 1,8, MHP ise yüzde 4’lük bir oy artışına sahip oluyor.

AKP’den MHP’ye, CHP’den İYİ Parti'ye Oy Geçişi

Araştırmaya katılan katılımcıların verdiği cevaplar seçmen eğilimini de yansıtıyor. AKP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 70,2’si yeniden AKP’ye oy vereceğini söylerken, yüzde 12,5’i MHP, yüzde 6,2’si Davutoğlu ve ekibinin kuracağı partiye oy vereceğini ifade ediyor. CHP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 70,6’sı yeniden CHP’ye oy vereceğini söylerken, yüzde 11,5’i kararsız olduğunu, yüzde 6,9’u  ise seçimlere birlikte girdiği İYİ Parti’ye oy vereceğini söylüyor.  HDP’ye oy verdiğini söyleyen görüşmecilerin yüzde 76,4’ü yeniden HDP’ye oy vereceğini söylerken, yüzde 13,4’ü Oy kullanmayacağını  yüzde 3,9’u ‘fikrim yok/yanıt yok’ cevabını veriyor.

Barajı Sadece 3 Parti Aşıyor

 “24 Haziran 2018’de Gerçekleşen Genel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verdiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 39,5’i AKP,  yüzde 24,9’u CHP, yüzde 10,5’i HDP, yüzde 9,9’u MHP, yüzde 4,1’i İYİ Parti, yüzde 1,4’ü Saadet Partisi, yüzde 0,4’ü HÜDA-PAR yanıtını verdi. “Bu Pazar Bir Genel Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz ?” sorusuna katılımcıların yüzde 38,3’ü AKP, yüzde 27,7’si CHP, yüzde 10,3’ü HDP, yüzde7,8’i MHP, yüzde 4,8’i İYİ Parti, yüzde 3,9’u Davutoğlu ve ekibinin kuracağı parti,  yüzde 2,4’ü Babacanın kuracağı parti, yüzde 0,9’u Saadet Partisi, yüzde 0,3’ü HÜDA-PAR cevabını verdi.  Bu sonuçlara göre barajı geçen sadece 3 parti iken Davutoğlu ve Babacan ekibinin kuracağı partinin şimdi bir seçim olsa alacağı oy toplamı yüzde 6,3 olarak görülüyor.

AKP Seçmeni Yeni Oluşuma Kayıyor, HDP Seçmeni Sandıktan Uzaklaşıyor

AKP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 76,2’si AKP, yüzde 7,3’ü Davutoğlu ve ekibinin kuracağı partiye, yüzde 6,3’ü CHP’ye oy vereceğini söylerken, CHP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 80,9’u CHP’ye, yüzde 10’u kararsız olduğunu, yüzde 2,5’i AKP’ye oy vereceğini söylüyor.

HDP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 79,3’ü HDP’ye, yüzde 8,4’ü Oy kullanmayacağını, yüzde 5,4’ü ise CHP’ye oy vereceğini ifade ediyor. MHP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 61,5’i MHP’ye, yüzde 12’si AKP’ye, yüzde 9,4’ü İYİ Parti’ye oy vereceğini söylüyor. Çalışmada “Bu Pazar bir seçim olsa” -özellikle de yerel bir seçimde- HDP seçmeninde “oy kullanmayacağım” diyenlerin oranındaki artış dikkat çekiyor.

HÜDA-PAR Seçmen Kaybediyor

HÜDAPAR’a oy veren görüşmecilerin yüzde 42,9’u Kararsız olduğunu ifade ederken, yüzde 28,6’sı HÜDAPAR’a, yüzde 28,6’sı AKP’ye oy vereceğini söylüyor. İYİ Parti’ye oy veren görüşmecilerin: yüzde 68,8’i İYİ Parti’ye, yüzde 12,5’i CHP’ye, yüzde 6,3’ü AKP’ye oy vereceğini söylüyor.  Saadet Partisine oy veren görüşmecilerin yüzde 42,9’u Saadet Partisine, yüzde 21,4’ü Kararsız olduğunu, yüzde 17,9’u AKP’ye oy vereceğini söylüyor.

HDP Seçmeni Tekrar CHP'ye Oy Vermiyor

“24 Haziran 2018’de Gerçekleşen Genel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Verdiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 39,5’i AKP, yüzde 24,9’u CHP, yüzde 10,5’i HDP cevabını verdiği görülüyor. “2019 Yılında Yapılan Son Belediye Başkanlığı Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Verdiniz ?” sorusuna katılımcıların yüzde 37,6’sı AKP, yüzde 36’sı CHP, yüzde 6,6’sı HDP’ye oy verdiği cevabını veriyor. Bu verilere göre 2019’da CHP’ye oy veren seçmenin önemli bir kesimin HDP seçmeni olduğu anlaşılıyor.  “2019 Yılında Yapılan Son Belediye Başkanlığı Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Verdiniz?” sorusunun “Bu Pazar Bir Belediye Başkanlığı Seçimi Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?” karşılaştırıldığında,  CHP’ye oy veren görüşmecilerin yüzde 70,6’sı CHP oy vereceğini söylerken, yüzde 11,5’i kararsız olduğunu ifade ediyor. Araştırma sonucunda, seçmen tabloları bütünlüklü incelendiğinde 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimde CHP’ye oy veren HDP seçmeninin önemli bir kısmı bir sonraki seçimde CHP’ye oy vermeyeceğini ifade ediyor.  

17 Yorum

Yorumlar

İnsanlar işşizlik orani çok diyorlar ama siyasete geldimi maşallah çene ağizlari çalışiyor  ama işe geldimide iş beğenmezler bu ülkenin sorunu siyasette dayanışma yok a parisi ve b partisi hariç diğerleri amaçları farklı yolda

Bu ülkede CHP hükümet olursa türkiye Suriye'den çok daha kötü olacak iç savaş çıkma ihtimali %70  ben 47 il gezdim CHP  bir mezhep partisi.Avrupa Amerika HDP ve CHP Yİ destekliyor dünyadaki bütün müslümanların  bu duruma düşmesi Akıl hocası İNG.tere vb finansmanı AMERİKA  Türkiye'de CHP ve  hadep bunları. Yem olarak kullanıyor.ABD Hiç bir zaman  müslümanı desteklemez onların işi fitne çıkarıp silah satma.İşte Arapları eşek olarak kullanıyor. ABD. Ye sempati duyan dünyasını ve ahiretini yıkmıştır.İTLE. ÇUVALA GİRMEYİN.

 

17 yıldır Akp yönetiyor, son halimize bak; içeride 4 milyon Suriyeli, 1 milyon Afgan, tüm komşularla ki çoğu Müslüman bunların hepsiyle kavgaliyiz, gençler işsiz ülkeden kaçmak istiyor, hükümetten beslenmiş hain fetö darbe girişimi yapmıs, toplum bölünmüş, memleketin doğal kaynakları peşkeş çekilmiş, ormanları yanmış, dereleri kurumuş, köylü toprağını terketmiş, paramız pul olmuş, her yer cami imam hatip ama içinde cemaat kalmamış, olanı da radikallesmis, gençler deist olmuş aileler çeşit çeşit cemaatçi, bu noktaya gelmişiz sonuç olarak. Dünyada ümmet mı kaldı ki batı korksun, hepsi Amerikan uşağı olmuş. Yani kardeş maalesef kenetlenecegimiz parti akparti değil buna göre. Diğer partiler en azından bu kadar yıpranmamıştir. Sen hala CHP ye yüklen. Ülkeyi 30 yıldır onlar mı yönetti?

bundan sonra saadetten baskasina kesinlikle oy yok,en iyisi saadet,50 yildr taniyamadik oftira ata ata soguttular,ulke ve ummet ummet icin saadet partisi

Halkın adamı dediğimiz,RTE aslında halkının düşmanı olduğunu yeni anladık.  

Bir daha AKP mi ?  Asla.

Bi abimiz akp den başkası bu ülkeyi yönetemez demiş. Abicim yönetir herkes yönetir yeterki aklını kullansın. Öğrenciye kıymet versin ,geleceğe kıymet versin. Öğrenciye kıymet mi veriliyor bu ülkede. Bu ülke bu haldeyse sebebi eğitim. Sen öğrenciye dostluğu dayanışmayı öğretmedikten sonra o çocuk arkadaşlarına rakip olarak yetiştikten sonra tıp kazanmasının kime ne faydası var. Diyelim tıp kazandı bu kardeşimiz sevgisizlik dostsuzluk yüzünden intahar eden bir sürü tıp öğrencisi var. Herşey siyâset değil biz bunu öğrenemiyoruz. Şu parti şöyle bu parti böyle diyerek biyere varamayız. İnsanlığa bakmamız lazım. Kimsenin geçmişi pırıl pırıl değil. Şimdiye bakabildiğimiz zaman biz kazanacağız, halk kazanacak...

YAZIK ATATÜRK 'ÜN EMANETİNE SAHİP ÇIKAMIYORUZ ÇOK YAZIK !!

Bu ülkede kürt sorunu yok pkk sorunu var, ayrıca sistemle de kimsenin sorunu yok. Bu haberler tamamen algı operasyonları dikkat edin.... 

Yeni yorum ekle