Ana içeriğe atla

Rus-Türk anlaşması: Türkiye, Aliya Silosu'nu Suriye Ordusu'na teslim etti

Suriye
Rojava

Suriye Ordusu'nun M4 karayolu üzerinde bulunan bir köye ve siloya daha giriş yaptığı bildirildi.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre, Suriye Ordusu'na bağlı bazı birlikler, Haseke Halep karayolu (M4) üzerindeki konuşlanma noktalarını genişleterek, Haseke'nin kuzeybatı kırsalında, Til Temir ilçesinin batısında bulunan El Susa Garbiyye köyü ile El Aliya silolarına girdiler.

Türkiye'nin, kontrolünde bulunan siloları Suriye Ordusu'na teslim etmesinin ardından, Suriye Ordusu Rusya askeri polislerinin eskortluğunda siloya giriş yaptı.

Türkiye ve Rusya askeri heyetleri arasındaki görüşme neticesinde Türkiye'nin M4 karayolu üsinde bulunan El Aliya silolarını Suriye Ordusuna teslim ettiği dile getiriliyor.

Askeri kaynaklar, Suriye Ordusu'nun El Aliya silosuna bir Rus devriyesi eşliğinde giriş yaptıklarını dile getirirken, Rusların öncesinde silolarda bulunan Türkiye askeri heyetiyle bir görüşme gerçekleştirdiklerini, ancak taraflar arasındaki anlaşmanın mahiyeti ve detaylarına ulaşılamadığını dile getirmekteler.

Bu gelişmenin yanısıra, Suriye Ordusu'nun Serê Kanîyê'nin (Resulayn) kuzey kırsalında bulunan Suwayfeh ve Najdiyeh köylerine de giriş yaptığı bildirildi.

 

Yeni yorum ekle