Ana içeriğe atla

Suriye'den Türkiye'ye 'Türkleştirme' suçlaması

Suriye

Türkiye’nin kuzey Suriye’deki varlığına ilişkin konuşan Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Türkleştirme politikasına dikkat çekti. Haddad, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki varlığını Türkleştirme yoluyla güçlendirmeye çalıştığını söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi Devlet Egemenliğini Koruma Komisyonu toplantısında konuştu.

Haddad, “Türkiye, işgal ettiği topraklar üzerinde bayrağı göndere çekmekle yetinmedi. Türk hükümet kurumlarını açtı, Türkleştirme politikasını yürütüyor, eğitim programını değiştirdi. Sanki tüm dünyaya, ‘Dünyayı vahim savaşlardan kurtarmak için geliştirilen uluslararası hukuku görmezden gelerek başka bir bağımsız ülkenin topraklarının bir kısmını kolayca elinden alınabildiği orta çağa döndük’ diyor” ifadelerini kullandı.

Dış aktörlerin “terör” örgütlerine destek verdiğini belirten Haddad, şunları söyledi:

“Bu tür uygulamanın uluslararası hukuk tarafından yasaklandığını unutan ülkeler bu gruplara askeri, politik ve finansal destek sağlıyor. Bu ülkeler sadece terörü destekleyip finanse etmedi, ayrıca yasa dışı olarak ülkemin topraklarına güçlerini sokarak, ülkenin doğusundaki topraklarda kontrolünü kurarak Suriye’nin egemenliğine saldırdı. Bu bölgede bulunan ABD, Fransa ve İngiltere ordusu, Suriye halkının doğal zenginliklerini çalıyor.”

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

 

Yeni yorum ekle