Ana içeriğe atla

IŞİD, YPG ve Suriye Ordusu'na büyük bir saldırı hazırlığı içinde

Suriye
Rojava

İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye’de Esad rejimi ve Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) yönelik yeni saldırılar yapmak üzere yeniden toplanmaya başladığı bildirildi.

Suriye Arap Ordusu (SAA), Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) Bağuz'daki nihai zaferinin ardından Humus'un doğusundaki Mayaden çöllerinde gizlenmeye başlayan IŞİD'in Deyrezzor ve Rakka'yı da içeren bölgelerde büyük bir saldırı başlatmayı planladığına inanıyorlar.

IŞİD’in uyuyan hücrelerinin üstel bir şekilde Suriye Ordusu ve YPG’ye yönelik saldırılarını katlayarak artırdığı, Rakka, Şaddadi, Palmira, Mayaden ve Şükneh’e yoğunlaştığına vurgu yapıldı.

IŞİD'in, Bağuz yenilgisinin ardından çöle geri dönmek için yeterli zaman ve koruma imkanı verdiği için daha çok gece baskınlarını tercih ettiği ve bu baskınlarda silah ve mühimmat topladığını dile getiren medya kaynakları, örgütün önümüzdeki haftalarda büyük bir operasyon başlatabileceğini ileri sürmekteler.

Suriye Ordusu Palmira ve Mayaden cephelerine takviye göndermesine rağmen, Suriye’nin merkezinde birkaç kez IŞİD pususuna düştüler ve çok sayıda asker öldürüldü veya IŞİD'in eline esir düştü.

IŞİD, Rakka kentinde ise YPG’nin güvenlik tedbirlerini artırmasına rağmen, bilhassa uyuyan hücrelerini aktif bir şekilde kullanarak operasyonlar düzenliyor.

 

Yeni yorum ekle