Ana içeriğe atla

DSG, nihai zafere doğru çemberi daraltıyor: Bağoz kampına girildi

Suriye
IŞİD
Kürdistan Bölgesi

IŞİD'in kontrolündeki son bölge olan Bağoz'da ilerleyişini sürdüren Suriye Demokratik Güçleri'nin (DSG), dün gece de örgüte ait bazı mevzileri ele geçirdiği açıklandı.

DSG'nin, IŞİD’in Irak sınırında sıkıştığı Bağoz bölgesindeki operasyonunda ilerleme kaydettiği açıklandı. DSG kaynakları, dün gece bölgede IŞİD’in bazı mevzilerinin alındığını ve bir silah deposunun vurulduğunu duyurdu.

DSG’nin bölgede iki aydan uzun süredir devam eden operasyonu, sivillerin tahliyesi için bir süreliğine askıya alınmıştı. Bu süreçte bölgeden çoğunluğu sivil ve 5 bini IŞİD militanı olmak üzere 60 binden fazla kişi çıktı.

ANHA: DSG, Bağuz kampına girdi

ANHA'nın aktardığı bilgiye göre, DSG savaşçıları kuzey tarafından, IŞİD'in üslendiği Bağoz kampına girdiğini kaydetti.

Kampta DSG savaşçılarıyla IŞİD arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

DSG’nin, IŞİD’e karşı sahada zafer ilan etmesi bekleniyor

Suriye-Irak sınırında, Fırat Nehri’nin doğu kıyısında bulunan Bağuz, IŞİD militanlarının kontrol ettiği son bölge olma özelliğini taşıyor. DSG’nin haftalardır kuşatma altında tutulan kenti örgütten temizlemesi sonrasında, IŞİD’e karşı sahada zafer ilan edilmesi bekleniyor.

Bağuz’dan tahliye edilen sivil, militan ve militan aileleri ise Haseke’de DSG kontrolündeki el Hol kampına taşınıyor. DSG’nin defalarca yardım çağrısı yaptığı kamptaki koşulların kötüleştiği, kapasitenin çok üzerine çıkıldığı belirtiliyor.

 

Yeni yorum ekle