Ana içeriğe atla

ABD: Suriye'deki krizin kaynağı Esad rejimi ve onu destekleyenlerdir

Suriye
Amerika
Orta Doğu

ABD'nin Suriye özel Temsilcisi James Jeffrey tarafından yapılan açıklamada Suriye'deki krizin yegane sebebinin Beşar Esad rejimi ve Esad'ı destekleyenlerin davranışı olduğunu dile getirdi.

Büyükelçi James Jeffrey, Suriye  ve bölgenin geleceğini destekleme amaçlı üçüncü Brüksel konferansına katılımını takiben bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada 60'ı aşkın ülkenin temsilcileri ile görüşüldüğü dile getirildi ve pek çok uluslararası organizasyon ve ulusun Suriye nüfusunun kabaca yarısının son derece olumsuz koşullardaki yaşamlarının düzeltilmesi için 7 milyar doların üzerinde bir yardım taahhüdünde bulundukları vurgulandı. ABD'nin bu yardıma yapacağı katkının ise 400 milyon dolar olduğu da dile getirildi.

Suriye'deki mevcut kriz ortamının sadece bir insani kriz olmadığı ve Brüksel Konferansı katılımcılarının da bunu onayladıkları dile getirilen açıklamada, bu krizin bir kaynağının olduğu ve bu kaynağın da Beşar Esad rejimi ile Suriye'de Esad'ı destekleyenlerin davranışları olduğuna dikkat çekildi.

Bu nedenle, insani yardımların yanısıra çatışmaların azaltılması ve siyasi bir çözüm sürecinin oluşturulması için konferansa katılan tüm tarafların, BM Elçisi Geir Pederson'ı desteklemek konusunda tam bir taahhüt içerisinde olduklarının gözlemlendiği vurgulandı.

 

Yeni yorum ekle