Ana içeriğe atla

Rusya'dan tüm taraflara acil 'Rojava' çağrısı

Rusya
Rojava

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye çözüm sürecine dâhil olan tüm taraflara Rojava’da insani felaketi önlenmeye yönelik tedbir alma çağrısında bulundu.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin Başkanı Tümgeneral Aleksey Bakin, Moskova’nın Suriye çözüm sürecine dâhil olan tüm tarafları ülkenin kuzeydoğusunda insani felaketi önlenmeye yönelik tedbir almaya çağırdığını duyurdu.

Bakin, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolündeki (sığınmacı) kamplarında tutulan sivillerin büyük bir kısmının açlık ve salgın hastalıklar nedeniyle ölüm riskinin ciddi bir tehdit olarak ortaya çıktığını söyledi.

Rojava için tüm taraflara çağrı yapan Bakin, şunları söyledi:

“Tüm tarafları Suriye’nin doğusunda insani felaketi önlemek için acilen tedbir geliştirmeye çağırıyoruz. Sığınmacıların ve sivil halkın kurtarılması ile ilgili sorunlar derhal çözüm gerektiriyor.”

DSG’nin kontrolündeki cezaevlerinde tutulan DAİŞ mensuplarının serbest kalma riskinin de tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Bakin, bunun tüm bölgedeki durumun hızlı bir şekilde kötüleşmesine yol açacağını belirterek “Suriye çözümüne dahil olan tüm taraflar, böyle bir senaryonun önlenmesi için tedbir almalı” dedi.

DSG’nin kontrolündeki bölgelerde bulunan sığınmacı kamplarında 120 bine kadar kişinin tutuluyor olabileceğini söyleyen Bakin, şunları kaydetti:

“Sözde özerk yönetiminin kontrolündeki kuzeydoğu bölgelerde DAİŞ yanlılarının tutulduğu 7 cezaevi ve aşırıcılık yanlılarının eş ve çocukları dahil olmak üzere sığınmacıların bulunduğu en az 8 kamp mevcut. Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre cezaevlerinde ve sığınmacı kamplarında tutulanların toplam sayısı yaklaşık 120 bin kişi olabilir.”

 

1 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle