Ana içeriğe atla

Rus Yazar: Rusya, PKK ile müzakere yapabilir, Türkiye Kürdistan'ındaki gelişmeleri ele alabilir

Rusya

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısında kullandığı ‘Kırım işgali’ ifadelerine ‘Rusya’nın nasıl karşılık verebileceği’ konusunu irdeleyen Voyennoye Obozreniye haber sitesinin yazarlarından İlya Polonskiy, Rusya'nın PKK ile müzakerelerde bulunabileceği, Türkiye Kürdistan'ındaki gelişmeleri ele alabileceği önerilerinde bulundu.

Yazara göre Erdoğan tarafından yapılan bu açıklama, ‘Türkiye’nin Rusya açısından müttefik, hatta tarafsız ortak bile olmadığını’ gösterdi. ‘Çağdaş Türkiye’nin aktif ve hırslı bir ülke olduğu’ yorumu yapan Polonskiy, Ankara’nın Karadeniz’de özel bir rol talep ettiğini ve ‘bu bölgeyi geçmişte Rusya’ya kaybettiğini unutamadığını’ iddia etti. 

Yazar, “İki ülkenin stratejik çıkarları çok farklı. Erdoğan’ın ABD ile AB’den bağımsız olduğunu göstermesi işimize geliyor, o kadar. Bunun dışında hep çelişkiler var” ifadelerini kullandı.

Yazar, Türkiye’nin Türkçe konuşulan yerlerde manevi ve ideolojik liderlik konumuna talip olduğunu, SSCB’nin dağılması sonrası Türki bölgelere çok sayıda misyoner gönderdiğini öne sürerek, ‘Erdoğan’ın, Kırım’ın bağımsız olmasa bile Ankara’nın isteklerine uyan zayıf bir ülkeye ait olmasını istediğini’, Ukrayna’nın da bu açıdan ‘aranan ülke’ olduğunu iddia etti.

Polonskiy, Rusya’nın ‘Erdoğan’ın hamlelerine karşılık verebileceğini ve hatta vermesi gerektiğini’ savundu. ‘Türkiye’nin, Rusya’da aranan aşırıcı liderleri barındırdığını’ öne süren yazar, Rusya’nın da “PKK liderleriyle müzakere yapabileceği, ‘Türkiye Kürdistanı’ndaki gelişmeleri ele alabileceği” gibi bir çıkış yaptı.

Yazar, “Bundan başka da imkanlarımız var” ifadelerini kullandı. Polonskiy yazısına, “Türkiye er ya da geç küresel politikasında yerini belirlemek zorunda olacak. Eğer Amerikan piyonu konumundan gerçekten çıkmak ve komşularla ilişkilerini geliştirmek istiyorsa, Rusya karşıtı söyleminden vazgeçmeli” cümleleriyle nokta koydu.

 

Yeni yorum ekle