Ana içeriğe atla

Uluslararası koalisyon: Güvenli bölge konusunda ilerleme var

Rojava
Türkiye
Amerika

Amerika liderliğindeki koalisyon Rojava'da Türkiye sınırı boyunca güvenli bölgenin uygulanması konusunda ‘iyi ilerleme’ sağlandığını kaydetti.

Türkiye ve Amerika aralarındaki güvenlik mekanizması anlaşması uyarınca bölgedeki ilk ortak devriyelerini 8 Eylül’de gerçekleştirmişti.

Koalisyona ait bir delegasyon Pazar günü Suriye Demokratik Güçleri'nin (DSG) geri çekilmeye başladığı Girê Spî'de (Tel Abyad) bir askeri konseyi ziyaret etti.

Koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, “Güvenlik mekanizmasının ilk safhasında iyi ilerleme olduğunu görüyoruz” denildi.

Açıklamada, “Koalisyon ve DSG Türkiye’nin endişelerini gidermek adına tahkimatları belirlemek ve kaldırmak için birkaç devriye gerçekleştirdi” ifadeleri kulanıldı.

Açıklamada ayrıca 4 ortak Amerikan ve Türk askeri uçuşunun gerçekleştirildiği de vurgulandı.

Koalisyon açıklamasında,”Güvenlik mekanizmasına ilave ayrıntılar için Türkiye’yle görüşmelerimize ve yakın işbirliğimize devam edeceğiz” denildi.

Türkiye’yle Amerika arasında varılan güvenlik mekanizması çerçevesinde güvenli bölgenin genişliği ve nasıl işleyeceğine dair ayrıntılar çok fazla bilinmiyor.

Bununla birlikte Ankara gözlem noktaları olacağını kaydediyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, güvenli bölgenin Eylül ayı sonuna kadar oluşmaması halinde Türkiye’nin tek taraflı hareket edeceğinin mesajını veriyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Salı günü yaptığı açıklamada güvenli bölge çabalarını kozmetik olarak nitelemişti.

Türkiye, YPG'yi, PKK’nin Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de ‘terör örgütü’ olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak, Başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu tezini kabul etmiyor. ABD ve Koalisyon, DSG güçlerini, Suriye'deki stratejik ortağı olarak görüyor.

Yeni yorum ekle