Ana içeriğe atla

Türkiye, Rojava'da kilitlendi: 'Güvenli Bölge'ye 20-30 bin kişilik NATO gücü planı

Rojava
Türkiye

Ankara kulislerinde dönen tartışmaları kaleme aldığı 20 Kasım tarihli Korkusuz Gazetesi'ndeki yazısında, Ahmet Takan, Rojava harekatı ile AKP'de yükselen morallerin Erdoğan'ın ABD ziyareti dönüşü yerini kafa karışıklığına bıraktığını savundu ve Güvenli Bölgede 20-30 bin kişilik bir NATO gücünün yerleşeceğini iddia etti.

Bu durumu, "Haksız da sayılmazlar" satırlarıyla özetleyen Takan, Erdoğan'ın, 'Suriyeli mültecileri göndermeyiz. Kimseyi varil bombalarına teslim etmeyiz' sözleriyle birlikte, AKP içinde, "Şimdi bu varil bombaları nereden çıktı" sorusuna yanıt arandığını belirtti.

Erdoğan'ın bu çelişkisini, "Barış Pınarı Harekatı sırasında tekrarlanan  “Suriyeli mültecileri kendi topraklarında huzur içinde yaşamaları için güvenli bölgeye göndereceğiz” sözleri hala hafızlarından silinemedi" sözleriyle gözler önüne seren Takan, her şeyin harekat öncesine döndüğü gibi bir durum oluştuğunu iddia etti.

Takan, yazısını şu satırlarla sürdürdü:

"3-4 Aralık’ta kuruluşunun 70’nci yıldönümü münasebetiyle liderlerin buluşacağı NATO zirvesi var. Suriye’nin kuzeyine bir NATO gücünün yerleşmesi olasılığı siyasi kulislerde çokça konuşulmaya başlandı. Erdoğan’ın vurgulamaları da bunun alt yapı, iç kamuoyunu hazırlama çalışmaları olarak değerlendiriliyor. ABD ve Rusya’nın peş peşe set çekmesi ile Barış Pınarı Harekatı’nın ilerleyemeyeceğini gören Erdoğan, Güvenli Bölge’de güvenliğin NATO merkezli uluslararası güçle sağlanması karşılığında bölgenin yeniden inşası projesinin Türkiye’ye verilmesine sıcak bakabilir mi?.. Herhalde öyle olacak gibi!.. Ankara’ya gelen istihbarı bilgilere göre, daha önce bölgeye uluslararası güç yerleştirilmesi öneren Almanya’nın bu işin başını çekeceği yönünde. 20-30 bin kişilik bir NATO gücünden bahsediliyor."

MHP ile ilgili de kulis paylayan Takan, "Devlet Bahçeli, Aralık ayı sonunda Genel Başkanlığı bırakacak, aktif siyaseti terk edecek. MHP’nin başına yeni bir isim gelecek" iddialarına dikkat çekti.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz

 

Yeni yorum ekle