Ana içeriğe atla

Rojava'da Fransızların ardından İngiltere de devreye girdi

Rojava

İngiltere Dışişleri Bakanlığından bir heyetin Demokratik Toplum Partisi (PYD) ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında arabuluculuk yapmak amacıyla Rojava’yı ziyaret ettiği dile getirildi.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) kaynaklarından alınan bilgiye göre, İngiltere, Fransa'nın YPG/PKK ile Suriyeli muhalif Kürtlerin meşru temsilcisi sayılan ENKS arasındaki sorunları çözme girişiminin sonuç vermemesi üzerine devreye girdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı heyeti ABD ile koordinasyon içerisinde ENKS ile PYD arasında arabuluculuk yapmak üzere Rojava’ya gitti. İngiliz heyetinin gelecek haftanın başında ENKS ve PYD ile bir araya geleceği öğrenildi. 

Fransızlar, temmuz başında, ENKS'li temsilcilerle bir araya gelmiş ve PYD ile "barıştırma" teklifinde bulunmuştu. ENKS, Fransız yetkililerin PYD kontrolü altında bulunan bölgelerde ofis açma gibi önerilerini değerlendirdi ancak kendi aralarında uzlaşıya varamadı.

Bunun üzerine dün sabah İngiliz bir heyetin konuyu görüşmek için Kamışlo'ya gittiği öğrenildi. İngiliz yetkililerin temaslarının sürdüğü, ENKS'nin tutumunun, heyetin sunacağı önerilerin uygulanabilirliğine bağlı olduğu belirtildi.

 

Yeni yorum ekle