Ana içeriğe atla

Newsweek'ten 'Türkiye' raporu: Rojava'da yasak silah kullanımı belgelendi

Rojava
Medya

Amerikan haber dergisi Newseek, Türkiye'nin Rojava'da kullanımı yasak silahlar ve beyaz fosfor kullandığını fotoğraf ve belgelerle açıkladı.

Newsweek, Türkiye'nin Rojava'ya yönelik saldırılarında ölen ve yaralananlara ilişkin bir rapor hazırladı. Dergi, Türk devletinin kullanımı yasak silahları kullandığını belirtti.

Derginin haberinde, “Her ne kadar Pentagon IŞİD savaşında DSG güçleri ile birlikte savaştıysa da, Türkiye karşısında bir ortaklıkları olmadı. NATO üyesi olan Türkiye, vahşi bir çete grubuyla işbirliği yapıyor” ifadeleri yer aldı.

Haberde, saldırılarda açık bir şekilde beyaz fosfor kullanıldığı belirtildi.

Danimarkalı gazeteci Thea Pedersen de Rojava'daki hastanelerde beyaz fosfor kullanıldığını belgelerle açıkladı. Gazeteci Pedersen, doktorların, “Uzman ekiplerin incelemelerine ihtiyacımız. Çünkü normal bir durum değil” dediğini aktardı.

Pedersen’in çektiği fotoğraflarda yaralıların vücudundaki yanıkların, Türkiye'nin Rojava'ya yönelik saldırılarında beyaz fosfor kullandığını doğruluyor.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Cuma günü yaptığı açıklamada, durumdan haberdar olduklarını ve kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı konusunda bilgi topladıklarını duyurmuştu.

Britanya’da yayınlanan The Times gazetesi de ilgili haberinde kanıtların çoğaltılması gerektiğini belirtmiş ve Türk devletinin beyaz fosfor kullandığını kaydetmişti.

Gazete, Ali adlı bir sivilin durumunu belirterek, “Ali’nin yaşadığı acı kopan kolundan kaynaklanmıyor. Morfin vücudundaki parçayı uyuşturdu. Acı çekmesine sebep olan şey vücudundaki büyük yanıklardı” ifadelerine yer vermiş ve Ali adlı sivilin vücudundan kimyasal madde kokularının geldiğini yazmıştı.

1 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle