Ana içeriğe atla

Mazlum Kobane'nin, Rus Komutan ile görüşmesi Ankara'yı karıştırdı

Rojava

Demokratik Suriye Güçleri'nin Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Rus Genelkurmay yetkilileri ile canlı konferans görüşmesinin ardından dün de Rusya'nın Suriye'deki komutanı Alexander Çayko ile bir araya geldi.

Türk medyasında skandal birg örüşme olarak nitelendirilen görüşmeyi Twitter hesabından duyuran Ebdi, Amudê, Til Temir ile Ayn İssa'ya Rus güçlerinin girişi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu,  Mazlum Ebdi ile canlı yayında görüşerek, beraberindeki komutanlarla birlikte DSG komutanının görüntüleri basına servis edilmesinin ardından Rus komutan Alexander Çayko'nun , Ebdi ile bir araya gelmesi ve Türkiye'nin Rojava'da kontrolünü hedeflediği Ayn İssa ile Til Temir'e Rus güçlerinin girişinin sağlanması ile Türkiye'nin harekat alanının kısıtlanmasının Ankara'da büyük bir öfkeye neden olduğu konuşuluyor.

Türkiye'nin ABD ve Avrupa'ya karşı bilhassa Suriye'de birlikte hareket ettiği, ABD'nin ve NATO'nun tepkisini ve yaptırım olasılığını göze alarak S-400 satın aldığı Rusya'nın ittifak anlayışıyla bağdaşmayan bu girişimlerinden büyük bir rahatsızlık duyduğu kulislerde konuşulan ve Türk basınına yansıyan bilgiler arasında bulunuyor.

Rusya ile Suriye'de karşı karşıya gelmek istemeyen Türkiye'nin bu girişimler neticesinde eli kolu iyiden iyiye bağlanmış durumda. Sadece Girê Spî ve Serêkanîyê'yi kontrolü altına alabilen Türkiye'nin İdlib'ten uzaklaştırdığı cihatçı güçler arasında da huzursuzluğun tavan yaptığı haberleri geliyor.

İdlib'te savaşan diğer cihatçı örgütlere katılmak isteyen Girê Spî ve Serêkanîyê'deki cihatçı örgütlerin bu gelişmeler karşısında öfkelendiği ve Suriye Ordusu'na karşı savaşmak için İdlib'e gitmek amacıyla gösteriler düzenlediği basına yansımıştı. Rusya ile yapılan son anlaşma neticesinde SMO güçlerinin M4 Karayolundan 4 km kadar uzaklaştırılması cihatçı örgütlerdeki huzursuzluğun iyice artmasına neden oldu.

Türkiye'nin bu gelişmeler karşısında nasıl bir tavır takınacağı merakla bekleniyor.

 

1 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle