Ana içeriğe atla

Mazlum Kobane: Rus güçlerinin Amûdê, Til Temir ve Eyn Îsa’ya geçmesi üzerine anlaştık

Rojava

DSG Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Rusya güçlerinin Til Temir, Eyn Îsa ve Amûdê’ye girmesi üzerine anlaştıklarını belirtti.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Ebdi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bugün Suriye'deki Rus kuvvetleri komutanı General Alexander Chaiku'ya ev sahipliği yapmaktan onur duyduk. Toplantı verimli geçti. Bölgenin huzur ve güvenliği için Rusya güçlerinin Amûdê, Til Temir ve Eyn Îsa’ya geçmesi üzerine anlaştık. Ülkemizin menfaati için ortak çalışmaların sürmesini umut ediyoruz”

Til Temir ve Eyn İssa son zamanlarda Türk Ordusu ve Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) cihatçılarının yoğun saldırısı altında bulunuyordu.

Mazlum Ebdi iki gün önce zıt bir açıklama yapmıştı

Geçtiğimiz gün, Suudi Arabistan'ın Al Arabiya televizyonuna konuşan Ebdi, çatışmaların devam ettiği Til Temir ve Ayn İssa ilçelerinin Suriye yönetimine veya Rusya'ya teslim edilmeyeceğini belirterek, “Onlar DSG’nin kontrolü altında kalacaklar” demişti.

Ebdi, Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolündeki Rakka içinse "Rakka, DSG güçlerinin kontrolünde, ancak operasyonlarımız IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonla devam ediyor ve gerekirse Rus devriyeleri de olabilir, ancak şu anda Rakka ve Tabka'da DSG güçleri var.” dedi. 

 

Yeni yorum ekle