Ana içeriğe atla

DSG ve ENKS anlaştı

Rojava

ABD, Rusya ve Fransa arabuluculuğunda Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ile YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (DSG) arasında yürütülen "uzlaşı" görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı.

AA'nın haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen ENKS'den bir üst düzey yetkili, yaptığı açıklamada, ABD, Rusya ve Fransa arabuluculuğunda yürütülen görüşmeler sonucu DSG ile uzlaşmaya vardıklarını söyledi.

Yetkili, varılan anlaşma gereği, DSG kontrolündeki bölgelerde DSG tarafından daha önce kapattığı ofislerinin yeniden açılarak, faaliyetlere başlayacaklarını kaydetti.

Anlaşma gereği DSG'nin elinde tuttuğu ENKS'lilerin serbest kalacağını dile getiren yetkili, ENKS'ye bağlı Peşmergelerin de bölgeye girmesine izin verildiğini belirtti.

Yetkili, bu hususta Kürdistan Bölgesi yönetiminden de olumlu yanıt aldıklarını ifade ederek, ENKS'li yöneticilerin görüştükleri ABD'li yetkililerden Suriye hava sahasının kapatılması ve Türkiye'nin bölgeden çıkarılmasını istediklerini söyledi.

Anlaşmayla ilgili detayların sorulduğu ENKS üst düzey yöneticisi Fuat Aliko ise DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi ile bir araya geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

"YPG'den, tutuklu mensuplarımızın serbest bırakılması, hakkında tutuklama kararı çıkartılanlarımıza dokunulmaması, izin gerekmeksizin ofislerimizin tekrar açılması ve kaybolan ENKS'lilerin akıbetinin ortaya çıkarılması gibi güven artırıcı adımlar atmasını istemiştik. Bunlar yerine getirilirse diyaloğa gireceğimizi söylemiştik. YPG bu talepleri dikkate alacağını bildirince biz de memnuniyetimizi ifade ettik."

Taraflar arasındaki sorunların çözülmesi için yürütülen görüşmeler son bir ayda ABD, Rusya ve Fransa'nın arabulucuğuyla hızlanmıştı.

Yeni yorum ekle