Ana içeriğe atla

Cihatçılar, Süryani savaşçının cenazesi için 10 bin dolar istedi

Rojava

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu cihatçılarının, Süryani bir savaşçının cenazesini ailesine vermek için 10 bin dolar istediği bildirildi.

NPASyria.com'da yayınlanan bir  habere göre, geçtiğimiz günlerde TSK ve ÖSO güçleri, bir çatışmada hayatını kaybeden Suriye Demokratik Güçleri'ne bağlı Süryani Askeri Konseyi'nin Süryani savaşçısı Said Abdul Ahad'ın cenazesini elinde tutuyor.

Siteye konuşan Ahad'ın ailesinden bir kaynak, Türk bağlantılı grupların cenazeyi vermek için 10 bin dolar istediklerini, bu konuda müzakereler yaptıklarını söyledi. Aileye yakın kaynak, Süryani Askeri Konseyi ile Süryani savaşçının ailesinin, Haseke'nin batısındaki Tıl Temir kasabası civarında Türk destekli silahlı gruplar arasında görüşmeler yaptığını belirtti.

TSK-ÖSO'nun Kuzey Suriye'ye yönelik harekatının devamı sonarsında yaşanan çatışmalarda  "Athro" kod adlı Süryani savaşçı Said Abdul Ahad hayatını kaybetmiş, üç Süryani savaşçı ise Türk destekli silahlı gruplar tarafından esir alınmıştı.

Süryani Askeri Konseyi, Tıl Temir kasabası civarındaki Rihaniya köyüne bu grupların düzenlediği şiddetli saldırıda bir savaşçının kaybedildiğini doğrulayan bir bildiri yayınlamıştı.

Konsey yaptığı açıklamada, başta ABD ve Rusya Federasyonu olmak üzere uluslararası toplumu Türkiye'ye baskı yapmaya ve askeri operasyonu durdurmak için, yapılan anlaşmalara uymaya çağırmıştı.

 

Yeni yorum ekle