Ana içeriğe atla

ABD'li general: Türkiye ile anlaştık... Artık, Türkiye DSG'ye tehdit olmayacak

Rojava

Birleşik Ortak Görev Gücü (Uluslararası Koalisyon) Komutanlarından General Nicholas Pont, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) düzenlediği Suriye’nin Haseke kentinde 600 delegenin katıldığı “Terörün Bitirilmesinden İstikrarın Sağlanmasına” yıllık toplantısında konuştu.

IŞİD'lilerin büyük bir oranda bitirilmesi için gösterdiği emekten dolayı DSG’ye teşekkür eden Pont, Uluslararası Koalisyon’un DSG’ye desteğinin devam edeceğini, DSG güçlerine sürekli eğitim desteği verileceğini vurguladı.

Bu gelişmenin yanısıra Koalisyon güçleri'nin, Rasulayn ve Tel Abyad'da DSG'ye bağlı askeri meclisler ile güvenli bölge konusunu görüştüğü bildirildi.

SDG güçlerini eğitmeye devam edeceğiz

General Pont, uluslararası koalisyonun DSG güçlerine eğitim başta olmak üzere desteklerinin devam edeceğini belirtti.

Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik herhangi bir müdahalesinin olmayacağını ifade eden General Pont, "Uluslararası koalisyon sınır güvenliği konusunda Türkiye ile anlaşma yaptı. Bugünden itibaren Suriye Demokratik Güçleri üzerinde Türkiye’nin hiçbir tehdidi olmayacaktır" dedi.

DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani ise toplantının açılış konuşmasında yaptığı açıklamada, tüm Suriye’de güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla askeri operasyonların esaslarını, eksiklik ve yetersizliklerini değerlendireceklerini ifade etti.

Özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak

Suriye hükümetine Demokratik Özerk Yönetim’in statüsünün tanınması ve Kürtlerin meşru haklarının tanınması temelinde bir siyasi çözüm için çağrıda bulunan Kobani, devamında şu ifadeleri kullandı:

Bu toplantı, özgür ve birlik içindeki bir Suriye’nin garantisi olacak askeri bir gücün oluşturulmasının temeli olacak. Bugün geleceğimize yönelik tehditlerle karşı karşıyayız. Ülkemizi yıkıma uğratmakta ısrarcı olan DEAŞ'a karşı mücadelede yeni aşamanın daha zorlu ve zahmetli olduğunu belirtiyoruz. Bölgede DEAŞ hücre yapılanmaları bulunuyor ve sivil yerleşim alanlarında bulunuyorlar. Bu nedenle toplanmamızın ana gündemi DEAŞ'a karşı mücadeledir.

Askeri meclisler 5 kilometre derinlikte konuşlanacak

DSG komutanlarından Hesen Qamişlo da toplantıda yaptığı konuşmada, bugünden itibaren sınır hattında Halk Koruma Birlikleri’nin (YPG) yerine kentlerin askeri meclislerinin konuşlanacağını söyledi.

Kuzeydoğu Suriye sınırının tamamında güvenliği sağlamak istediklerini dile getiren Qamişlo, “Kurulan askeri meclisler, bugünden itibaren YPG’nin yerine sınır hattına konuşlanacak. Şimdi Girê Spî (Tel Abyad) ve Serêkaniyê’de (Resulayn), 5 kilometre derinlikteki alanda kentlerin askeri meclisleri devreye girecek. Türkiye'nin askeri operasyon gerçekleştirmemesi için bütün sınırlarımızın sınır güvenliği kapsamına alınması için çabalıyoruz” diye konuştu.

 

Yeni yorum ekle