Ana içeriğe atla

Ümit Özdağ: AKP Hükümeti DSG'yi kabul ederim mesajı veriyor

Politika
Türkiye

İyi Parti İstanbul milletvekili Ümit Özdağ, Abdullah Öcalan’ın avukatları ile görüşmesi için, “Yeni Oslo sürecinin başladığını gösteriyor” ifadelerini kullandı. AKP’nin görüşmedeki hedefinin İstanbul seçimleri olduğunu söyledi.

YSK’nın İstanbul kararını vermeden saatler önce, Öcalan’ın sekiz yıl sonra avukatları ile görüştüğü duyuruldu ve avukatları Öcalan’ın mektubunu kamuoyuna aktardı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Öcalan’ın avukatları ile görüşmesine, “Bana sorarsanız görüşsün” yorumunda bulundu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Öcalan’ın avukatları ile görüşmesine engel olan tüm yasakların kaldırıldığını açıkladı.

Yasağın kalkması hukuki değil siyasi

İyi Parti İstanbul milletvekili Ümit Özdağ, Öcalan ile ilgili yaşanan bu gelişmeleri ve Öcalan’ın mektubundaki mesajları Yeniçağ’a yorumladı. Öcalan’ın avukatları ile görüşmesi konusunda yasağın daha önce kaldırıldığını belirten Özdağ, “Ancak yasağın kaldırıldığı yeni açıklandı. Zaten yasak kalkmadan Öcalan-avukat görüşmesi bu şekli ile mümkün olmazdı. Bu yasağın kaldırılmasının nedeni hukuki değil siyasidir” dedi.

Öcalan'ın mektubu hükümet tarafından onaylanmıştır

Öcalan’ın cezası kesinleşmiş bir mahkûm olduğunu hatırlatan Özdağ, “Artık hukuki bir yardım almasına gerek yoktur. Ayrıca Bahçeli’nin ifade ettiği gibi Kandil dâhil olmak üzere dışarı ile irtibat halinde olduğu için avukata da ihtiyacı yoktur. Peki, hukuki yardım ve örgütsel irtibat için avukata ihtiyaç yoksa neden avukata ihtiyaç duyuluyor? Çünkü Öcalan’ın yazmış olduğu örgüte yolladığı açıklanan ve birlikte kaldığı 3 terörist ile birlikte imzaladığı mektup sadece Öcalan’ın değil, aynı zamanda hükümet tarafından onaylanan mektubudur” ifadelerini kullandı.

Mektup yeni Oslo sürecinin başladığının işaretidir

Özdağ şunları dile getirdi: “Böyle bir mektubun içeriği AKP tarafından onaylanmadan kamuoyuna açıklanmaz. Ve ayrıca PKK/YPG mektubun kamuoyu önünde açıklanmasını istiyor ki ortada bir iletişim, verilmiş bir söz için kanıt olsun. Avukat bunu sağlıyor. Avukatın açıkladığı mektup ‘yeni bir Oslo sürecinin’ başladığını gösteriyor.“ dedi.

AKP Hükümeti DSG'yi kabul ederim mesajı veriyor

Devlet Bahçeli’nin Öcalan için “avukatlarıyla görüşsün” demesini de yorumlayan Özdağ, “Avukat ile görüşmesinde sakınca yok dediğiniz zaman Oslo sürecinde sakınca yok demektir. Fikrim yok dediğiniz zaman, yeni Oslo sürecine karşı çıkmıyorsunuz demektir. Bu arada mektubun içeriği de çok önemli. PKK/YPG’ye ve ABD’ye önemli bir mesaj yollanıyor. Öcalan mektubunda Türkiye’nin reddettiği PKK/YPG’nin paravan örgütü SDG’den bahsediyor. Bunun anlamı AKP hükümetinin SDG’yi kabul edebilirim mesajı vermek istemesidir” dedi.

Kısa vadeli hesap İstanbul seçimleridir

Özdağ açıklamalarını şu ifadelerle noktaladı: “Bu mesajın amacı, hedeflenen kısa ve uzun vadeli hedefleri nelerdir? Kısa vadeli hedefleri tabii ki İstanbul seçimleri. HDP seçmeninin bir kısmının AKP’ye oy vermesi veya hiç sandığa gitmemesi hedefleniyor. Uzun vadeli hedefi ise ABD güdümünde Suriye kuzeyindeki PKK/YPG yapısını kabullenilmesidir. Özetlersek ‘Al Suriye’nin kuzeyini ver İstanbul’u al oyunu’ oynanıyor.”

 

Yeni yorum ekle