Ana içeriğe atla

Kılıçdaroğlu'ndan 'Kayyım' açıklaması

Politika

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimleri kazanan partisinin belediye başkanlarını tebrik etmek için Balıkesir’e geldi. Kılıçdaroğlu Ören Kültür ve Sanat Festivali’nde halka hitap etti. Kayyumlarla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Halkın iradesine darbe vurulamaz.” dedi.

Dünyada kimin suçlu olup olmadığına sadece hakimler karar verir. Cumhurbaşkanı da olsan kimseyi suçlu ilan edemezsin. Seçimle gelen bir kişinin görevden alınması hukuka, demokrasiye aykırıdır. Sizinle aynı görüşü, dünya görüşünü paylaşamayabilir, ama demokrasi varsa 82 milyon vatandaşın en doğal hakkıdır. Halkın iradesi varsa saygı göstermek zorundasınız.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“Ben seçildim her şeyi yaparım” diyemezsiniz. Cumhurbaşkanı olsanız da diyemezsiniz, sizi hukuk sınırlar. Sizi yargı denetler, bağımlı yargı değil, bağımsız yargı denetler. Suçu kesinleşince görevden alırsınız. 4 ay önce seçimle gelmişler, mahkeme kararı var mı? Yok. Sen kimsin, sana bu yetkiyi kim verdi?

Demokrasi herkesin hakkını, hukukunu savunmaktır. AKP’nin belediye başkanlarının zorla istifa ettirilmesine de karşı çıktık. “Bu sandığa, halka darbedir” dedik. Biz herkesin hakkını savunuyoruz, biz hukukun üstünlüğüne inan bir partiyiz. İnsanları tehdit etmek, seni tutuklatacağım, savcılar harekete geçti diyerek tehdit etmek demokrasilerde yoktur.

Demokrasinin olmadığı yerde baskı, totoriter rejim olur. Ben istediğimi tutuklatırım, kimse yan yana yürüyemez, yürürse coplarım dağıtırım diyemezsiniz demokrasilerde.

YSK üyelerine çete dediğim için beni mahkemeye verdiler, tazminat istiyorlar. Yaptıkları yasa dışıydı. Yaşa dışı iş yapanlara çete denir. Çete dedim, çete demeye de devam edeceğim. İstanbul seçimi iptal edilince bazı arkadaşlar boykot yapalım, bazı arkadaşlarımız yürüyelim dediler. Ben halkın ferasetine güveneceğiz dedim. Nitekim öyle de oldu. Fark atarak seçimi kazandık.

Allahla kul arasına kimse giremez. Birileri halkı inançlar üzerinden kutuplaştırmaya çalışıyor ama biz bu oyuna gelmeyeceğiz.

 

 

Yeni yorum ekle