Ana içeriğe atla

HDP'li vekilden AK Parti'ye: Çaldınız ve sonra itiraz ettiniz!

Politika
Türkiye

HDP Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi ve Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İstanbul seçimlerinde AKP'nin İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ve diğer bakanlıklardan hukuka aykırı şekilde kişisel verileri aldığını açıkladı.

Tiryaki, Meclis genel kurulda yaptığı konuşmada verileri tek tek açıkladı. 

Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na dikkat çeken Tiryaki, AKP"lilere seslenerek "Siz Sağlık Bakanlığı’ndan kişisel verileri çaldınız. 20 bin zihinsel engellinin hukuka aykırı bir şekilde Sağlık Bakanlığı’ndan aldınız. Siz Bakanlıkla birlikte bu verileri çaldınız, suç işlediniz. Bu verileri alamazsınız.. Hiç kimse sizinle paylaşamazsınız" dedi.  

YSK'ye 5.515 kişilik bir liste daha verdiniz. '10 bin tane kısıtlı oy kullandınız' dediniz"  diyen HDP'li Tiryaki, devam etti: 

"Bu kısıtlıların TC kimlik numarası, hangi mahkemede kısıtlık kararı verildiği ve bunların ne zaman kesinleştiği bilgisini tamamını Adalet Bakanlığı’nı aldınız, çaldınız. Yine kişisel verileri aldınız. Çalan biri varsa sizsiniz. Sandık Kurulu başkanlarının listesini aldınız Sandık Kurulu başkanlarının listesini hiçbir siyasi parti İlçe Seçim Kurullarından alabilir mi? Alamaz. Siz İlçe Seçim Kurullarından İstanbul’daki 31 sandığın, sandık kurulu başkanı listesini aldınız. İçişleri Bakanlığı’ndan bunlara ait tüm verileri aldınız. 9 bine aşkın sandık kurulu üyelerin isimlerini, TC kimlik numaralarını,  bunların nerede çalıştığına dair bilgileri SGK’dan, Bağ Kur’dan aldınız. Bütün verileri aldınız. Devletin bütün olanaklarını kullandınız. Bunun hiç kimseyle paylaşılması mümkün değilken, İçişleri Bakanlığı’nı yan şirketiniz gibi kullandınız, bütün verileri aldınız. Bunların ailelerine ilişkin bilgileri aldınız. O valiz, valiz getirdiğiniz dilekçenin ekinde var. Dilekçenizde yazılıyor, bu sandık kurulu başkanının eniştesi, kayınbiraderi ‘FETÖ’den yargılandı’ dediniz. Sadece sandık kurulu başkan ve üyelerinin değil, İçişleri Bakanlığı’ndan 77 sülalelerinin verilerini aldınız. İşte çalma budur, siz bütün kişisel verileri çaldınız sonra da itiraz ettiniz. Hukuka aykırılık varsa en büyük hukuka aykırılık budur."

Yeni yorum ekle