Ana içeriğe atla

Buldan’dan İdlib açıklaması: Kayıpların sorumlusu tezkereye ‘evet’ diyenler

Politika

 İdlib’den gelen asker ölümlerine ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “Biz Suriye tezkeresine karşı çıkarken bu sonuçları öngörmüştük” dedi, AKP iktidarının yaptıkları uyarıları dinlemediğini söyledi. Buldan’a göre kayıpların sorumlusu ise tezkereye ‘evet’ diyenler.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Meclis grup toplantısında Suriye’nin İdlib vilayetinde yaşanan son gelişmelere değindi.

Milli Savunma Bakanlığı, dün yaptığı açıklamayla Rusya destekli Suriye ordusunun İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik saldırısında beş askerin hayatını kaybettiğini, beş askerin de yaralandığını açıklamıştı.

“İdlib’de hayatını kaybeden askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum” diyen Buldan, bu konuda AKP hükümetini daha önce uyardıklarını ancak ikazlarının dikkate alınmadığını dile getirdi.

Kayıpların sorumlusunu ise Suriye tezkeresine ‘evet’ diyenler olduğunu dile getiren Buldan, Türkiye’nin derhal Suriye’den çıkması gerektiğini söyledi.

Buldan’ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

“Kürt halkının birlikte yaşadığı, eşitçe, özgürce yaşamdan yana olan demokratik paradigması dışındaki seçeneklerin çözüm olmayacağı bir kez daha kanıtlanmış durumdadır. HDP fikriyatı bugün Türkiye’nin yegane çözüm seçeneğidir. Komplodan, çözümsüzlükten medet umanların tüm bu tarihi gerçeklere bir kez daha dönüp bakması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

“İdlib’den bir kez daha kayıp haberlerinin geldiğine tanıklık ettik. Cenazelerin gelmesi hepimizi derinden yaralamıştır. Biz Suriye tezkeresine karşı çıkarken bu sonuçları öngörmüştük, iktidarı uyarmıştık ama bizi dinlemediler. Kayıpların sorumlusu tezkereye ‘evet’ diyenlerdir. Türkiye derhal Suriye’den elini çekmelidir.”

Ekim 2019’da Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye dönük operasyonu öncesinde hükümete sınır ötesine asker gönderme yetkisi veren tezkereye AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti ‘evet’ demiş, HDP ise ‘hayır’ oyu kullanmıştı.

Yeni yorum ekle