Ana içeriğe atla

Budapeşte Belediye Başkanı'ndan Kürt bayraklı Erdoğan protestosu

Politika

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin yeni Belediye Başkanı Gergely Karacsony, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “diktatör” olarak tanımlayarak kenti ziyaretini protesto ettiğini söyledi.

Macaristan muhalefetinin ortak adayı olarak Budapeşte belediye başkanlığına seçilen Gergely Karacsony, sosyal medya hesabından Erdoğan’ı protesto edenlerden biri olduğunu açıkladı.

Karacsony paylaşımında, “Bir diktatör Budapeşte’ye geldiğinde bir belediye başkanı olarak ben bile protesto ederim. Çalışma odamın penceresine Kürt bayrağı yerleştirmem tesadüf değil. Barış yanlısı bir belediye başkanı olarak Kürtlerin yanında durmam gerektiğini hissettim. Macaristan hükümetinin bu şekilde hissetmemesi ve Erdoğan’ın ziyareti yüzünden kentin yarısını felç etmesi üzücü” ifadelerini kullandı.

Savaş suçlularıyla yakınlaşmayı meşrulaştıracak hiçbir diplomatik amaç olamayacağını söyleyen Karacsony, sözlerine şu şekilde devam etti: “İki bağnaz liderin Carmelite Manastırı’nın ünlü balkonundaki fotoğrafını gördüğünüzde bunu düşünün.”

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı kapsamında perşembe günü Budapeşte’ye resmi ziyarette bulunan Erdoğan ile Orban, konsey toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenlemişti.

Erdoğan gittiği Budapeşte’de protestolarla karşılanmıştı.

1 Yorum

Yorumlar

Yeni yorum ekle