Ana içeriğe atla

AK Parti'nin İstanbul'da kararsızları kazanmak için uyguladığı taktik

Politika
Türkiye

Odatv'de yer alan bir haberde, AK Parti yanlısı olduğu dile getirilen bir anket şirketinin küskün AK Partilileri kazanmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçelerine ilişkin bir anketi bilinçli bir şekilde sızdırdığı ileri sürüldü.

Genel Müdürlüğünü Ayhan Adıgüzel’in yaptığı Araştırma Değerlendirme Analiz (ADA) araştırma şirketinin bilinçli bir şekilde basına sızdırdığı anketegöre; CHP’li Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını az bir farkla, 1 buçuk puan fazlayla kazandığı ileri sürülen haberde, büyükşehirde de, ilçelerde de kararsızların oranının çok olmasının dikkat çekici olduğu vurgulandı.

Referansı AKP

Odatv olarak, Dikkat çeken sonuçların yer aldığı anketi yapan firmaya mercek tuttuklarını dile getiren Odatv, firmanın referansları arasında AKP, hükümete yakın Star ve Yeni Şafak gazeteleri, aralarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de olduğu AKP’li belediyeler, bakanlıklar ve kamu kurumlarının yer aldığını, ADA Şirketinin AKP'ye yakınlığıyla bilindiğini dile getirdi.. 

Anketin altındaki sır

Haberin devamınta, seçimlere az bir süre kala "AKP'ye bu kadar yakın bir anket şirketi, AKP'nin az bir farkla kaybedeceğine dair sonuçları neden yayımladı?" sorusunu soran Odatv cevabı da şu şekilde verdi:

Bakınız... 

31 Mart seçimlerine ilişkin yapılan araştırmalarda, AKP seçmeninin bir bölümünün sandığa gitmeme kararında olduğu, bir bölümünün de kararsız olduğu belirtiliyordu. 

Evet... 

ADA’nın medyaya servis ettiği anket sonuçlarıyla, AKP tabanına “sandığa gitmezseniz CHP az bir farkla kazanacak” mesajı verilmek isteniyordu. 

Aynı zamanda, seçimlerin son günlerinde muhalefetin rehavete kapılması planlanıyordu. 

AKP, küskün AKP'lileri kazanmak için böylesi bir taktiğe mecburdu; onu yaptı.

Yeni yorum ekle