Ana içeriğe atla

KCK'dan kabul edilemez açıklama: Öcalan'a borçlarını yerine getirdiler!

PKK
Kuzey Kürdistan

PKK’nin üst yapılanması Kürdistan Topluluklar Birliği'nden (KCK) yapılan açıklamada, Leyla Güven ve cezaevlerinde hayatına son verenler için, PKK lideri Abdullah Öcalan'a olan borçlarını yerine getirmek için yaşamlarını feda ettikleri dile getirildi

Açıklamada, “Leyla Güven, zindanlardaki ve Avrupa’daki yoldaşlarımız kendilerinin gerçek doğumunu sağlayan Önder Apo’ya borçlarını yerine getirmek için yaşamlarını feda etmektedirler” ifadeleri kullanıldı.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Abdullah Öcalan’ın doğum günüyle ilgili yayımladığı mesajda, “Önder Apo toplumsal yaşamın temel hakikati olan özgür kadın gerçeğini bugün de ortaya çıkarmak için büyük bir mücadele vermiştir. Böylece ana emeğine en büyük değeri veren evlat olarak tarihteki yerini almıştır. Eğer bugün Kürt kadınları ve gençleri Önder Apo için kendisini feda ediyorsa, ‘Gençlik Apo’nun fedaisidir’ sloganları atılıyorsa bunun nedeni Önder Apo’nun kadına ve gençliğe kazandırdıklarıdır.” denildi.

1998 yılında Öcalan'a yönelik uluslararası bir komplo gerçekleştirildiği dile getirilen açıklamada, cezaevlerinde yaşamına son veren mahkumlara da değinildi ve şu ifadeler kullanıldı:

"Bu komploya karşı Kürt gençleri, kadınlar, yaşlılar, bir bütün olarak Kürt halkı ‘Güneşimizi Karartamazsınız’ diyerek Önder Apo etrafında ateşten barikat kurmuştur. Onlarca Kürt insanı Önder Apo için kendini feda etmiştir. Bugün de Önder Apo üzerindeki tecridin kırılması, AKP-MHP faşizminin yıkılması için binlerce fedai Önder Apo çizgisinde direnişe geçmiştir. Leyla Güven, zindanlardaki ve Avrupa’daki yoldaşlarımız kendilerinin gerçek doğumunu sağlayan Önder Apo’ya borçlarını yerine getirmek için yaşamlarını feda etmektedirler. Leyla Güven kendisinin doğuşunu Önder Apo’nun fikirleriyle tanışmasıyla gerçekleştiğini söylemiştir. Kadını, genci ve tüm Kürt insanı için de bu gerçeklik geçerlidir."

Cezaevlerindeki ölümler

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Öcalan’la görüşmelerin yapılması için açlık grevi başlatmıştı. Greve bazı HDP’li vekiller daha katılmıştı.

PKK ve yöneticilerince yapılan açıklamalar sonrası Leyla Güven'in başlattığı açlık grevlerine destek amacıyla cezaevlerinde de açlık grevleri başlamış, daha sonra bu açlık grevlerine katılan bazı tutuklular yaşamlarına son verdiler.

“Öcalan üzerindeki tecridin son bulması için fedai eylem yaparak hayatına son verdiği” belirtilen Zülküf Gezen ile başlayan yaşama son vermeler sonraki günlerde bazı kadın mahkumların intiharları ile 6'ya yükseldi..

 

Yeni yorum ekle