Ana içeriğe atla

Karayılan: Yaşamına son verme doğal bir eylemdir!

PKK
İnsanlar

PKK Yürütme Komitesi üyesi Murat Karayılan, açlık grevleriyle ilgili yaptığı bir radyo röroptajında cezaevinde hayatlarına son veren mahkumlarla ilgili olarak "Gerekli mesajı vermek için bu eylemlerin olması doğaldır" şeklinde konuştu.

Murat Karayılan, bazı HDP’lilerle cezaevlerindeki tutukluların sürdürdüğü açlık grevleriyle ilgili, “Leyla Güven öncülüğünde başlayan bu hamle büyümüştür. Bu hamlenin toplumsal, askeri ayaklarında yetersizlikler vardır” dedi.

Karayılan, PKK’ye yakın bir radyoya verdiği röportajda, PKK lideri Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığı gerekçesiyle HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı ve cezaevlerinde bazı mahkumların hayatına son vermesiyle sonuçlanan açlık grevine ilişkin mesajlar verdi.

Karayılan, “Leyla Güven öncülüğünde başlayan bu hamle büyümüştür. Bu hamlenin toplumsal, askeri ayaklarında yetersizlikler vardır. Ama hamlenin ulaştığı düzey yeni yol ve yöntemleri gerektirmektedir. Daha da genişlemeli ve sonuca gitmelidir. Grevcilerin annelerinin eylemleri oluyor. Bunlar değerlidir, belli gelişmeler de yaratmaktadır. Ama görülüyor ki örgütlemede yetersizlik vardır” ifadelerini kullandı.

“Halkımızın tepkileri, eylemleri vardır ama bunu örgütlemede yetersizlikler vardır” diyen Karayılan, cezaevlerinde hayatına son veren mahkumlarla ilgili, “Gerekli mesajı vermek için bu eylemlerin olması doğaldır” diyerek şunları söyledi:

“Zindandaki 7 arkadaş fedai eylem gerçekleştirdi. Partimiz PKK ve PAJK açıklamalar yapıp bu fedai eylemlerin sürdürülmemesi gerektiğini belirtti. Zülküf Gezen, Ayten Beçet arkadaşlar eylem yaptılar. Gerekli mesajı vermek için bu eylemlerin olması doğaldır. Ama bunu devam ettirip sürekli bir yönteme çevirmek doğru değildir.”

 

Yeni yorum ekle