Ana içeriğe atla

HPG, Doğu Kürdistan ve Siirt'te hayatını kaybeden 6 üyesinin kimlik bilgilerini açıkladı

PKK
Doğu Kürdistan

HPG BİM, 2 Temmuz günü Rojhilat Kürdistanı’nın Maku kentine bağlı Çaldıran bölgesinde İran pasdarları ile çıkan çatışma ile 1 Mayıs günü Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Qelanis alanında gerçekleşen bombardımanlar sonucu hayatını kaybeden 6 üyesinin kimliğini açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) 2 Temmuz günü Rojhilat Kürdistanı’nın Çaldıran bölgesinde HPG ile İran pasdarları arasında çatışmanın çıktığını ve bu çatışmada, Ahmet Yadser (Ceng Elemholi), Mehdin Tekel (Rojdi Amed) ile Fırat Akmaz (Welat Zilan) isimli üyelerinin hayatını kaybettiğini belirtti.

HPG BİM, açıklamasında şunları kaydetti:

“23 Haziran günü İran pasdarları Serhat bölgesinin Dambat alanında bir operasyon başlatmıştı. Kevirê Sipî alanını obüs ve havan topları ile yoğun bir şekilde bombalayan İran ordusu ile güçlerimiz arasında çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalarda 1 arkadaşımız şehit düşmüş, 1 arkadaşımız ise yaralı bir şekilde esir düşmüştür. 2 Temmuz 2019 tarihinde Rojhılat Kürdistan’ının Maku şehrindeki Çaldıran bölgesinde güçlerimiz ile İran pasdarları arasında çatışma çıkmıştır. Yaşanan bu çatışmalarda Ceng, Rojdi ve Welat yoldaşlarımız şehadete ulaşmıştır.

Hayatlarını kaybeden HPG üyelerinin kimlik bilgileri :

Kod Adı: Ceng Elemholi
Adı Soyadı: Ahmet Yadser
Doğum Yeri: Maku
Anne - Baba Adı: Sürme – Osman

 

Kod Adı: Rojdi Amed
Adı Soyadı: Mehdin Tekel
Doğum Yeri: Amed
Anne - Baba Adı: Ayşe – Tarık 

 

Kod Adı: Welat Zilan
Adı Soyadı: Fırat Akmaz
Doğum Yeri: Van
Anne - Baba Adı: Zeytin – Orhan

Siirt'te hayatını kaybeden 3 HPG'linin kimlik bilgileri

Dün bir başka yazılı açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), Türk ordusunun 30 Nisan günü Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Qelanis alanında başlattığı operasyon kapsamında 1 Mayıs günü düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybeden 3 üyesinin kimliğini açıkladı.

HPG BİM açıklamasında Türk Ordu güçlerinin 30 Nisan günü Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Qelanis alanında operasyon başlattığını ve 1 Mayıs günü gerçekleştirilen hava saldırıları sonucunda 3 üyelerinin hayatını kaybettiği hatırlatılarak, gerçekleştirilen bu saldırı sonucunda Garzan Eyalet Komutanlığı üyesi Helin Jiyan ile birlikte Argeş Malazgirt ve Harun Simko'nun hayatlarını kaybettiği dile getirildi.

Hayatını kaybeden HPG üyelerinin kimlik bilgileri:

Kod Adı: Helin Jiyan
Adı Soyadı: Akide Öztekin
Doğum Yeri: Batman
Anne - Baba Adı: Nızbet – Abdulhadi

 

Kod Adı: Argeş Malazgirt
Adı Soyadı: Serdar Demir
Doğum Yeri: Muş
Anne - Baba Adı: Perihan – Seyfettin

 

Kod Adı: Harun Simko
Adı Soyadı: Lokman Nakdi
Doğum Yeri: Divandere
Anne - Baba Adı: Mehzer – Sıdık


 

Yeni yorum ekle